Prezydent RP Andrzej Duda. Fot. PAP/Łukasz Gągulski
Prezydent RP Andrzej Duda. Fot. PAP/Łukasz Gągulski

To już dziś. Miliony Polaków czekają na decyzję prezydenta Dudy

Redakcja Redakcja Wybory Obserwuj temat Obserwuj notkę 30
Portal Niezależna.pl podaje, że we wtorek (8 sierpnia) o 10.00 prezydent Andrzej Duda ogłosi termin jesiennych wyborów do Sejmu i Senatu.

Niezależna.pl: Wkrótce przyspieszy polityczna walka

„Wkrótce rozpocznie się więc formalna kampania wyborcza, co oznacza przyspieszenie tempa w politycznej walce o zwycięstwo na kadencję 2023-2027” - komentuje Niezależna.pl.


Wybory do Sejmu i Senatu 15 października?

Z nieoficjalnych informacji, które krążyły w mediach, głowa państwa przychylała się do terminu 15 października. Portal i.pl podawał niedawno, że wybory odbędą się właśnie w tym terminie. Źródłem przecieku była Kancelaria Prezydenta RP.

Wedle konstytucji, głowa państwa ma czas do 14 sierpnia na ogłoszenie terminu wyborów do Sejmu i Senatu.

Wybory i referendum

Oprócz głosowania na posłów i senatorów, przeprowadzone zostanie referendum ws. przyjęcia imigrantów. Wiadomo, że będzie połączone z innymi pytaniami, być może ws. suwerenności Polski. Wciąż nie znamy jednak pytań, ani nie ma 100 proc. pewności, że referendum się odbędzie.  

Zgodnie z konstytucją prezydent RP musi wyznaczyć termin wyborów na dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 30 dni przed upływem czterech lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu.

Przypomnijmy, że obecna kadencja zaczęła się 12 listopada 2019 roku. Zatem możliwe daty wyborów parlamentarnych w 2023 roku to: 15 października; 22 października; 29 października; 5 listopada.


Media spekulują: dlaczego 15 października?

„Najbardziej prawdopodobny jest wariant, w którym wybory odbywają się 15 października” - przekonuje gazeta.pl.

Taki termin wyborów nieoficjalnie podawał Onet. Skąd taka data? Ważnym powodem ma być rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża. Co prawda przypada ona dzień później, czyli w poniedziałek 16 października, ale obchody Dnia Papieskiego odbędą się w niedzielę.

KW

Źródło zdjęcia: Prezydent RP Andrzej Duda. Fot. PAP/Łukasz Gągulski

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka