Adwokat chciał zabić żonę. Sąd zastosował nadzwyczajne złagodzenie kary. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Adwokat chciał zabić żonę. Sąd zastosował nadzwyczajne złagodzenie kary. Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Adwokat chciał zabić żonę. Sąd zastosował nadzwyczajne złagodzenie kary

Redakcja Redakcja Sądownictwo Obserwuj temat Obserwuj notkę 63
Prokuratura zapowiedziała apelację od wyroku Sądu Okręgowego w Lublinie, który chełmskiego adwokata Bartosza W. skazał na 3 lata więzienia za usiłowanie zabójstwa żony. Mężczyzna wielokrotnie znęcał się nad żoną, okładał ją paskiem od spodni, drewnianym stołkiem, kijem od mopa, pałką teleskopową. Sąd zastosował nadzwyczajne złagodzenie kary.

Sprawa Bartosza W. Sąd zastosował wobec oskarżonego nadzwyczajne złagodzenie kary

Jak poinformowało biuro prasowe Sądu Okręgowego w Lublinie, Bartosz W. został skazany za usiłowanie zabójstwa i spowodowanie uszczerbku na zdrowiu żony. Sąd zastosował wobec oskarżonego nadzwyczajne złagodzenie kary i skazał go na 3 lata więzienia oraz zapłatę 40 tys. zadośćuczynienia dla pokrzywdzonej.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Lublinie Agnieszka Kępka przekazała PAP, że prokurator złożył wniosek o pisemne uzasadnienie wyroku i zapowiedziała apelację.

– Czekamy na uzasadnienie wyroku – powiedziała dodając, że za usiłowanie zabójstwa grozi od 8 lat więzienia.


Bił żonę pałką teleskopową

Poprzedni proces przed Sądem Okręgowym wykazał, że od 10 do 14 lipca 2016 r. chełmski adwokat i myśliwy Bartosz W. wielokrotnie znieważył swoją żonę słowami i gestami powszechnie uznawanymi za obelżywe, naruszył jej nietykalność cielesną uderzając rękami, paskiem od spodni, drewnianym stołkiem, kijem od mopa, pałką teleskopową, co spowodowało u pokrzywdzonej liczne zasinienia i otarcia.

Sąd ustalił, że oskarżony nie mniej niż dwukrotnie groził żonie pozbawieniem życia, spowodowaniem ciężkich obrażeń ciała i przemocą zmusił ją do rozebrania się.

Ponadto w nocy z 13 na 14 lipca dwukrotnie ugodził pokrzywdzoną nożem w okolice klatki piersiowej.


Śledczy oskarżyli Bartosza W. o usiłowanie zabójstwa

Śledczy oskarżyli Bartosza W. o usiłowanie zabójstwa, ale sąd umorzył postępowanie karne w tej sprawie ze względu na niepoczytalność sprawcy i brak wystarczających dowodów.

W grudniu 2021 r. sąd skazał Bartosza W. na rok pozbawienia wolności, 6 tys. zł grzywny i zapłatę żonie zadośćuczynienia w wysokości 50 tys. zł.

W czerwcu 2022 r. Sąd Apelacyjny w Lublinie – po apelacji prokuratura i obrońcy – podwyższył karę więzienia do roku i 8 miesięcy, obniżył zadośćuczynienie z 50 tys. do 10 tys. zł, uchylił wyrok w części dotyczącej usiłowania zabójstwa i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia.

Drugi proces przed Sądem Okręgowym ruszył w maju 2023 r. Nieprawomocny wyrok zapadł 31 lipca br.

KW

Źródło zdjęcia: Adwokat chciał zabić żonę. Sąd zastosował nadzwyczajne złagodzenie kary. Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo