źródło: Pixabay.com
źródło: Pixabay.com

Synoptyk ostrzega: Nad Polskę wracają upały. Pojawią się groźne burze

Redakcja Redakcja Pogoda Obserwuj temat Obserwuj notkę 2
Afrykańskie upały jeszcze wrócą nad Polskę - ostrzega synoptyk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Niestety, na naszym niebie pojawią się też groźne burze. Zmian w pogodzie możemy spodziewać się już od niedzielnego przedpołudnia.

Upały wracają do Polski. 31 stopni na południu

W niedzielę będzie ciepło, a na południu upalnie - do 31 st. C. Najładniejsza pogoda na południowym wschodzie. Na pozostałym obszarze wystąpią opady deszczu i burze - poinformował synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Jakub Gawron.

W niedzielę najładniejsza pogoda będzie na południowym wschodzie Polski. Tam cały dzień zapowiada się słonecznie. Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże. Na wschodzie, południu i południowym zachodzie przelotne opady deszczu i burze. W trakcie burz suma opadów wyniesie do 20 mm.

Temperatura maksymalna od 21-23 stopni Celsjusza na nad morzem, ok 25 stopni na północnym zachodzie, do 31 stopni na południu kraju.


W nocy na południowym wschodzie i północnym zachodzie Polski będzie najładniejsza pogoda. Na pozostałym obszarze zachmurzenie duże i miejscami przelotne opady deszczu oraz burze. Najsilniejsze będą na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Suma opadów w czasie burz wyniesie do 20 mm. Nad ranem lokalnie mogą tworzyć się mgły ograniczające widzialność do 500 metrów.

Temperatura minimalna wyniesie od 13 stopni Celsjusza na północy kraju i obszarach podgórskich Karpat, do 20 stopni na południowym zachodzie.

W następnych dniach może być jeszcze cieplej. Długoterminowe prognozy pogody wskazują, że w II połowie sierpnia możemy spodziewać się powrotu "afrykańskich" upałów nad Polskę.


IMGW ostrzega: Uwaga na burze

Wiatr będzie słaby, z kierunków południowych. Na południowym zachodzie w trakcie burz porywy wiatru osiągną prędkość do 70 km/h.

- Burze występować będą w pasie od Suwalszczyzny, przez Mazowsze po Dolny Śląsk, w strefie frontu atmosferycznego
W strefie "1" prognozowana wysokość opadów 10-15mm, porywy wiatru do 60km/h, możliwy drobny grad
W strefie "2" możliwe burze bardziej intensywne wysokość opadów 15-20mm - czytamy na oficjalnym profilu IMGW-PIB METEO POLSKA.

MB

Źródło zdjęcia: Upał, wieś, lato na wsi. Zdjęcie przykładowe. Fot. Pixabay.com

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj2 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości