Premier Mateusz Morawiecki przedstawił treść trzeciego pytania w referendum 2023. Fot. Flickr/premierrp
Premier Mateusz Morawiecki przedstawił treść trzeciego pytania w referendum 2023. Fot. Flickr/premierrp

Referendum 2023. Premier Morawiecki przedstawił trzecie pytanie

Redakcja Redakcja Wybory Obserwuj temat Obserwuj notkę 257
Trzecie pytanie w referendum będzie brzmiało: Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską? - poinformował w niedzielę premier Mateusz Morawiecki.

Trzecie pytanie w Referendum 2023

Znamy treść trzeciego pytania w referendum zaplanowanym wraz z wyborami na 15 października 2023 roku.

W piątek Prawo i Sprawiedliwość rozpoczęło akcję przedstawiania kolejnych pytań referendalnych. Pierwsze pytanie - jak przekazał prezes PiS Jarosław Kaczyński - będzie brzmiało: "Czy popierasz wyprzedaż państwowych przedsiębiorstw?", a drugie - o czym informowała wiceprezes PiS, była premier Beata Szydło - "Czy jesteś za podwyższeniem wieku emerytalnego wynoszącego dziś 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn?".

[/salon24]

Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki?

Trzecie pytanie przekazał w niedzielę premier Mateusz Morawiecki i będzie ono brzmiało: Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?

– Rząd Prawa i Sprawiedliwości od samego początku był przeciw mechanizmowi przymusowej relokacji nielegalnych imigrantów – mówi szef rządu w spocie, który dotyczy trzeciego pytania.

Imigranci w Polsce. Jaka była strategia Donalda Tuska i Platformy Obywatelskiej

W dalszej części nagrania przypomniano archiwalne wypowiedzi liderów PO, którzy mówili o problematyce relokacji uchodźców.

Ówczesny szef Rady Europejskiej Donald Tusk mówił w 2017 roku: „Jeśli rząd Polski będzie zdecydowany, aby nie uczestniczyć w tym solidarnym podziale obowiązków w sprawie uchodźców, to będzie wiązało się nieuchronnie z pewnymi konsekwencjami”, a w 2015 roku ówczesny wiceszef MSZ Rafał Trzaskowski o relokacji uchodźców mówił w RMF FM, że „trzeba będzie wykonać ten ruch i prawdopodobnie otworzyć się na propozycję Komisji Europejskiej”.

Jak komentuje te wypowiedzi premier, „ci politycy chcieli sprowadzić na was niebezpieczeństwo”. – Ponieważ, mimo naszego sprzeciwu sprawa znowu stanęła na unijnej agendzie - my tego w Polsce nie chcemy – zadeklarował. – Chcemy, by głos Polaków był usłyszany – dodał.

– Potrzebujemy waszego mocnego wsparcia! Mówimy „nie” dla nielegalnej imigracji – podkreślił Morawiecki. – Wszyscy widzimy, co się dzieje na ulicach zachodniej Europy: gwałty, zabójstwa, podpalenia, demolowanie ulic, dzielnice grozy – wskazał.

Kaczyński w 2015 roku: Czy chcecie, żebyśmy przestali być gospodarzami we własnym kraju?

W klipie przypomniano wypowiedź prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który w Sejmie pytał w 2015 roku: „Czy chcecie państwo, żeby to pojawiło się także w Polsce? Żebyśmy przestali być gospodarzami we własnym kraju? Czy tego chcecie?”. – Ja chcę jasno powiedzieć: Polacy tego nie chcą i nie chce tego Prawo i Sprawiedliwość – deklarował wówczas Kaczyński.

Jak ocenił Morawiecki, „Tusk jest największym zagrożeniem dla naszego bezpieczeństwa, jest największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa Polski”. – Nie pozwólmy, by Tusk - jako wysłannik elit brukselskich - zdemolował bezpieczeństwo w Polsce – podkreślił szef rządu.

KW

Źródło zdjęcia: Premier Mateusz Morawiecki przedstawił treść trzeciego pytania w referendum 2023. Fot. Flickr/premierrp

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj257 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka