źródło: Twitter
źródło: Twitter

George Soros znika z naszej części Europy. Koniec wsparcia dla tych fundacji

Redakcja Redakcja NGO Obserwuj temat Obserwuj notkę 84
Sensacyjne informacje. Kontrowersyjny miliarder George Soros kończy działalność w Unii Europejskiej m.in. na Węgrzech. Oznacza to, że liberalno-lewicowe fundacje wspierane przez biznesmena będą miały obcięte dofinansowanie.

Soros wycofuje się z UE

O sprawie donosi węgierski portal "Szabad Europa". Serwis podaje, że fundacja Open Society George’a Sorosa prawie całkowicie wycofuje się z Unii Europejskiej. Dziennikarze powołują się na list, który miała otrzymać jedna z węgierskich instytucji wspierana przez Sorosa na Węgrzech.

Powodem wycofywania się miliardera z Europy ma być "radykalna zmiana strategii".


Miliarder będzie działał na Ukrainie i Bałkanach

Co więcej, węgierscy dziennikarze informują, że  Fundacje Społeczeństwa Otwartego, organizacja non-profit stworzona przez George'a Sorosa, chce przenieść niemal całkowicie swą działalność na Bałkany i do krajów b. ZSRR.

Zdaniem rozgłośni, o decyzji zostali już poinformowani przedstawiciele sponsorowanych przez Sorosa podmiotów m.in. na Węgrzech. Fundacja w liście uzasadnia swoją decyzję tym, że "UE przeznacza już mnóstwo pieniędzy na te same cele".

Nie wykluczone też, że "zmiana strategii" ma związek z przekazaniem przez Georga Sorosa swojego finansowego imperium w ręce syna.

Kim jest George Soros?  

George Soros to postać kontrowersyjna. Jest on amerykańskim multimiliarderem węgierskiego pochodzenia, który nie ukrywa swoich lewicowo-liberalnych poglądów. Jako filantrop wspiera on liczne fundacje działające na rzecz praw człowieka i demokracji. W Polsce wspiera on m.in. Fundację imienia Stefana Batorego.

Krytycy Sorosa zarzucają mu, że mówiąc o demokracji ma on na myśli jedynie podmioty i postawy, które podzielają jego poglądy. Prawicowi politycy zarzucają mu m.in. chęć zniszczenia państw narodowych i konserwatywno-chrześcijańskich wartości. Jego zagorzałymi krytykami są m.in. PiS i Fidesz.


MB

Źródło zdjęcia: George Soros na forum ekonomicznym. Fot. Twitter.com

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo