źródło: Roskosmos
źródło: Roskosmos

Rosja w szoku. Katastrofa sondy Łuna-25 na księżycu

Redakcja Redakcja Badania i rozwój Obserwuj temat Obserwuj notkę 187
Rosyjska technologia nie podbije księżyca, przynajmniej na razie. Rosyjska sonda Łuna-25 rozbiła się na Księżycu - informuje Reuters, powołując się na doniesienia rosyjskiej agencji informacyjnej TASS. Już dzień wcześniej informowano o "nietypowej sytuacji".

Rosyjska sonda rozbiła się na Księżycu

Reuters, powołując się na doniesienia rosyjskiej agencji informacyjnej TASS informuje, że rosyjska sonda Łuna-25 rozbiła się o powierzchnię Księżyca.

Nie są znane dokładne szczegóły zdarzenia. Wiemy, że rosyjscy naukowcy już wczoraj przyznali, że misja nie idzie po ich myśli, a podczas lotu miało dojść do "nietypowej" sytuacji.

Problemy sondy. Poinformowano o "nietypowej sytuacji"

W rosyjskiej sondzie kosmicznej Łuna-25 wystąpiła "nietypowa sytuacja" podczas przygotowań do lądowania na Księżycu - poinformowała w sobotę agencja Reutera powołując się na agencję kosmiczną Roskosmos.

- Podczas misji wystąpiła nietypowa sytuacja, która nie pozwoliła na wykonanie manewru o określonych parametrach - przekazał Roskosmos w krótkim oświadczeniu. - Specjaliści analizują sytuację - dodano bez dalszych szczegółów.

Rakieta Sojuz 2.1v z sondą kosmiczną Łuna-25 wystartowała 11 sierpnia. Sonda miała osiąść na powierzchni Księżyca w poniedziałek. Teraz wiemy już, że nic z tego nie będzie. 


Rosyjska misja została wysłana w celu zbadania księżycowego bieguna południowego, gdzie - jak sądzą naukowcy - mogą znajdować się znaczące zasoby zamarzniętej wody. Znalezienie jej na Księżycu miałoby kluczowe znaczenie dla budowy stałej bazy na tym naturalnym satelicie Ziemi.

Lot Łuny-25 jest pierwszą rosyjską misją księżycową od 1976 roku, kiedy trwał wyścig kosmiczny, w którym ówczesny Związek Radziecki rywalizował ze Stanami Zjednoczonymi. Wówczas Łuna-24 dostarczyła na Ziemię próbki gruntu księżycowego.

MB

Źródło zdjęcia: Sonda Łuna-25 fot. Roskosmos

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj187 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie