zdjęcie ilustracyjne / źródło: orlen.pl
zdjęcie ilustracyjne / źródło: orlen.pl

Grupa Orlen z wielką inwestycją. Skorzysta kilkadziesiąt tysięcy gospodarstw domowych

Redakcja Redakcja Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 10
W poniedziałek Energa z Grupy Orlen poinformowała o zamiar zbudowania w powiecie tureckim (woj. wielkopolskie) dwóch nowych farm fotowoltaicznych. Mają one powstać w drugiej połowie 2024 roku.

Grupa Orlen wybuduje dwie nowe farmy fotowoltaiczne

Grupa Orlen w opublikowanym w poniedziałek komunikacie poinformowała, że spółka Energa Green Development (EGD) – po podpisaniu z docelowym odbiorcą aktywów, Energą Wytwarzaniem, przedwstępnych umów inwestycyjnych – wydała polecenie rozpoczęcia prac budowlanych dla nowych farm fotowoltaicznych o łącznej docelowej mocy ok. 68 MW.

— W ten sposób inicjujemy początek realizacji portfela własnych projektów OZE o łącznej mocy sięgającej obecnie 600 MW — wskazał cytowany w komunikacie prezes EGD Szymon Wojnicki.


Inwestycja Grupy Orlen w oparciu o najnowsze technologie

Jak podano, PV Mitra (ok. 65,6 MW) i PV Żuki (ok. 2,4 MW) to projekty typu green field (czyli realizowane "od zera"), których zakończenie planowane jest na drugą połowę 2024 roku. Wskazano, że "obie inwestycje zaprojektowano w oparciu o najnowsze dostępne technologie, przy zachowaniu najwyższego stopnia bezpieczeństwa obsługi oraz z poszanowaniem interesów lokalnej społeczności".

Oba nowe aktywa OZE zlokalizowane mają zostać w powiecie tureckim w województwie wielkopolskim, w sąsiedztwie działających już aktywów Energi: farmy wiatrowej Przykona o mocy 31 MW oraz dwóch instalacji fotowoltaicznych - PV Gryf (ok. 25 MW) i PV Przykona (ok. 1 MW).


Skorzysta kilkadziesiąt tysięcy gospodarstw domowych

Grupy Orlen szacuje, że PV Mitra i PV Żuki wraz ze źródłami OZE będącymi już w eksploatacji w powiecie tureckim w ciągu roku wytworzą energię elektryczną, która wystarczy do pokrycia zapotrzebowania ok. 80 tys. gospodarstw domowych. Jednocześnie produkcja ze wszystkich pięciu instalacji w gm. Przykona zredukuje emisję CO2 do atmosfery o ok. 173 tys. ton rocznie — poinformowano w komunikacie.

Prezes zarządu Energi Wytwarzania Piotr Meler zaznaczył, że "obecny czas to bardzo intensywny rozwój nowych mocy wytwórczych w Energa Wytwarzanie". Przypomniał, że "w tym roku już zostało uruchomione niemal 90 MW źródeł fotowoltaicznych".

— Obecnie podpisane umowy to kontynuacja tych działań i kolejne kilkadziesiąt megawatów mocy zielonej energii, która popłynie do polskiego systemu energetycznego — podkreślił Meler, cytowany w komunikacie.

Grupa Orlen zakupiła farmy wiatrowe w Wielkopolsce

Orlen przypomniał, że w lipcu 2023 roku Grupa zawarła ze spółką EDP Renewables Polska warunkową umowę zakupu trzech zlokalizowanych w Wielkopolsce farm wiatrowych o łącznej mocy 142 MW. W ramach transakcji zabezpieczono również opcję uzupełnienia ich o aktywa fotowoltaiczne (o mocy do 159 MW), między innymi na zasadzie przyłączenia w formule cable-pooling.

Również w lipcu br. Energa Wytwarzanie podpisała z firmą Greenvolt umowę przedwstępną na zakup farmy wiatrowej i czterech instalacji fotowoltaicznych, których realizacja planowana jest w województwie wielkopolskim. Transakcja dotyczy dwóch projektów OZE. Pierwszym jest projekt Opalenica, który obejmuje trzy farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 22 MW. Drugim – hybrydowy projekt Sompolno łączący turbiny wiatrowe o mocy 26 MW i instalację fotowoltaiczną o mocy 10 MW.

— Projekt Opalenica ma osiągnąć pełną gotowość operacyjną w grudniu 2023 roku, natomiast Sompolno w czerwcu 2024 roku. Obie instalacje w ciągu roku mogą wyprodukować ok. 111 GWh energii – dość, aby zasilić w energię elektryczną ponad 55 tys. gospodarstw domowych. Za budowę i doprowadzenie obu projektów do fazy operacyjnej odpowiada Greenvolt Power, spółka będąca częścią Grupy Greenvolt — przekazała Grupa Orlen.

Strategia Grupy Orlen do 2030 roku

W lutym tego roku zaktualizowano strategię Grupy Orlen do 2030 r., uwzględniając priorytetowe cele multienergetycznego koncernu, jaki powstał po fuzji z Grupą Energa, Grupą Lotos i PGNiG. Dokument ten zakłada m.in., że do końca 2030 koncern będzie dysponować odnawialnymi źródłami energii o łącznej mocy ponad 9 GW. Wśród nich znajdą się m.in. morskie i lądowe farmy wiatrowe, fotowoltaika, a także jednostki wytwórcze zasilane biogazem i biometanem. W tym czasie Orlen ma też produkować energię z wykorzystaniem małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR). Łącznie do końca dekady koncern przeznaczyć ma na zielone inwestycje 120 mld zł.

RB

(zdjęcie ilustracyjne / źródło: orlen.pl)

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka