Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk, PAP/Paweł Supernak
Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk, PAP/Paweł Supernak

Jana Shostak zastąpiona przez manekina. Tak Lewica zaprezentowała kandydatów

Redakcja Redakcja Lewica Obserwuj temat Obserwuj notkę 78
Jana Shostak wystartuje do Sejmu z 11. miejsca na poznańskiej liście. Polsko-białoruska aktywistka nie mogła pojawić się na prezentacji, więc zastąpiono ją manekinem. W tym samym czasie Shostak była na Kongresie Kobiet.

Manekin zamiast Shostak 

Jana Shostak miała starować do Sejmu z 13. miejsca listy KO w okręgu nr 24 (woj. podlaskie). W wywiadzie dla Onetu stwierdziła jednak, że jest za aborcją przez cały okres trwania ciąży. Ta wypowiedź przekreśliła jej start ze wspomnianej listy. Aktywistka szybko znalazła jednak inne miejsce. Wystartuje do Sejmu z 11. miejsca na poznańskiej liście Lewicy. 

W niedzielę odbyła się prezentacja. Jana Shostak nie pojawiła się jednak na niej, ponieważ w tym samym czasie brała udziała w Kongresie Kobiet. By o niej nie zapomnieć, politycy Lewicy ustawili na konferencji manekin zastępujący Shostak z biało-czerwoną sukienką - jest to znak rozpoznawczy aktywistki. 


W Poznaniu bez zmian 

Prezentacja listy odbyła się w niedzielę na placu Wolności w Poznaniu. W prezentacji kandydatów wziął udział współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń, oraz posłanka Joanna Scheuring-Wielgus, która – jak przypomniano – od sobotniego kongresu Lewicy jest również jedną z liderek tego ugrupowania (wraz Magdalenę Biejat i Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk).

W wyborach parlamentarnych w 2019 roku z okręgu 39 obejmującego Poznań i powiat poznański Lewica zdobyła 2 z 10 mandatów poselskich. Posłankami zostały wówczas Katarzyna Ueberhan zdobywając ponad 33,3 tys. głosów i Katarzyna Kretkowska, na którą zagłosowało ponad 16 tys. osób.

W tych wyborach Lewica także „postawiła” na obecne posłanki - liderką poznańskiej listy będzie Katarzyna Ueberhan, zaś z drugiego miejsca wystartuje Kretkowska. Trzecie miejsce na liście zajął działacz lokalny, założyciel wielkopolskich struktur „Razem” Dawid Majewski, zaś czwarte – profesor, chirurg onkolog Dawid Murawa.


Biedroń o poznańskiej liście Lewicy

Współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń podkreślił w niedzielę na konferencji prasowej, że poznańska lista Lewicy będzie reprezentowana przez równą reprezentację kobiet i mężczyzn, a także zarówno przez osoby doświadczone, jak i młode i pełne zaangażowania; najmłodszą kandydatką na liście będzie w Poznaniu 21-letnia Emilia Majeryk (miejsce 8.).

Z list Lewicy wystartują także m.in. poznańscy radni: Halina Owsianna (nr 10), oraz Henryk Kania (nr 9). Na liście znajdzie się też zaangażowana w walkę o prawa kobiet Elżbieta Grodzka (nr 16), walczący o prawa osób z niepełnosprawnościami Łukasz Garczewski (nr 7), czy przewodnicząca struktur poznańskiej Lewicy Beata Urbańska (nr 5).

MP

Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk, PAP/Paweł Supernak

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj78 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka