fot. Canva
fot. Canva

Popyt na kredyty mieszkaniowe wystrzelił niczym rakieta. Najwyższy poziom w historii

Redakcja Redakcja Kredyty Obserwuj temat Obserwuj notkę 27
Popyt na kredyty mieszkaniowe wystrzelił jak rakieta kosmiczna i osiągnął historycznie najwyższy wzrost. O prawie 300 proc., a dokładnie o 299,9 proc. wzrosła wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe w sierpniu 2023 r. To najnowsze dane Biura Informacji Kredytowej Indeks Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks – PKM).

Więcej zainteresowanych wnioskuje o kredyt mieszkaniowy

Wartość Indeksu oznacza, że w sierpniu 2023 r., banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 299,9% w porównaniu do sierpnia 2022 r. W sierpniu 2023 r. o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 38,87 tys. potencjalnych kredytobiorców w porównaniu do 12,39 tys. rok wcześniej. Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego wyniosła 410,4 tys. zł i była wyższa o 21,9 proc. niż przed rokiem.


- Popyt na kredyty mieszkaniowe wystrzelił niczym rakieta kosmiczna osiągając historycznie najwyższy poziom, co oznacza, że potencjalni kredytobiorcy złożyli wnioski kredytowe na wartość aż trzykrotnie wyższą niż przed rokiem. Są trzy powody tak wysokiej wartości odczytu Indeksu w sierpniu br. Pierwszym jest wzrost liczby osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy z 12,4 tys. w sierpniu zeszłego roku do prawie 38,9 tys. w sierpniu br. To niewątpliwie efekt dużego zainteresowania kredytem w ramach programu „Bezpieczny Kredyt 2 proc.”-  mówi dr hab. Waldemar Rogowski, główny analityk Grupy BIK.

BIK szacuje, że ok. 60 proc. wśród osób ubiegających się o kredyt mieszkaniowy w sierpniu br. to osoby w wieku do 45 lat, nieposiadające wcześniej kredytu mieszkaniowego, składające wniosek o kredyt do kwoty 600 tys. zł w banku uczestniczącym w programie

Wzrosła zdolność kredytowa potencjalnych kredytobiorców

Wzrost popytu na kredyty mieszkaniowe wynika także z poprawy zdolności kredytowej tych potencjalnych kredytobiorców, którzy z przyczyn formalnych nie mogą być beneficjentami programu "Bezpieczny Kredyt 2 proc.". Zdolność kredytowa rośnie w wyniku wzrostu wynagrodzeń, spadku WIBOR-u w oczekiwaniu na spadki stóp procentowych oraz wiosennego obniżenia przez KNF poziomu bufora na stopę procentową.

- Ponadto interpretując odczyt Indeksu trzeba pamiętać, że w sierpniu 2022 r. o kredyt mieszkaniowy wnioskowała najmniejsza liczba osób od stycznia 2007 r. co spowodowało najniższy historycznie odczyt wartości Indeksu powodując niską bazę porównawczą dla sierpnia br. Właśnie efekt statystyczny niskiej bazy z sierpnia 2022 r. częściowo odpowiada za tak wysoki obecny odczyt BIK Indeksu PKM. Po trzecie, wpływ na tak wysoką wartość Indeksu miał także wzrost średniej kwoty wnioskowanego kredytu aż o 1/5 wyższy w porównaniu do sierpnia 2022 r. - przekonuje dr hab. Waldemar Rogowski.

- Nadal warto śledzić liczbę osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy oraz średnią kwotę wnioskowanego kredytu. Jeżeli chodzi o ten pierwszy element, to decydującym może być poziom zainteresowania programem "Bezpieczny Kredyt". Co do drugiego, to średnia wnioskowana kwota kredytu powinna nadal rosnąć wraz ze wzrostem cen nieruchomości - podsumowuje ekspert.

Budownictwo mieszkaniowe 2023 – oddano do użytku więcej mieszkań

Według najnowszych dostępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego przez pierwsze 6 miesięcy bieżącego roku oddano do użytku więcej mieszkań niż w analogicznym okresie 2022. Od stycznia do czerwca 2023 było ich o 2,5 proc. więcej niż rok wcześniej. Tylko Od maja do czerwca deweloperzy oddali do użytku 64,3 tys. mieszkań, a inwestorzy prywatni ukończyli - 45,7 tys. lokali. Przekazano również 1,8 tys. lokali zbudowanych przez spółdzielnie i samorządy. Powierzchnia użytkowa nowo oddanego lokalu wynosiła średnio 94,4 m2. Niepokoi jednak fakt, że w tym samym czasie spadła liczba pozwoleń na budowę lub zgłoszeń z projektem oraz lokali, których budowę rozpoczęto.

Tomasz Wypych

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka