źródło: Pixabay.com
źródło: Pixabay.com

Jak nie paść ofiarą Pegasusa? Proste rozwiązanie zapewni ci ochronę

Redakcja Redakcja Cyberbezpieczeństwo Obserwuj temat Obserwuj notkę 8
Wiele osób się zastanawia, czy ich iPhone może paść ofiarą Pegasusa lub innego oprogramowania szpiegowskiego. Odpowiedź niestety jest twierdząca. Ale można zabezpieczyć swojego smartfona. Wystarczy ten jeden trik.

Twój iPhone może być szpiegowany przez Pegasusa

O systemie Pegasus zrobiło się głośno już kilka lat temu. Za pomocą tego izraelskiego systemu szpiegowskiego służby miały rzekomo śledzić polityków opozycji. Więcej przeczytasz o tym tutaj:

Blady strach padł wtedy na "zwykłych" użytkowników smartfonów i iPhone'ów. Właściciele tych urządzeń bali się, że mogą być szpiegowani przez to lub inne szpiegowskie oprogramowanie.

Faktycznie, żaden nowoczesny model telefonu dotykowego nie jest odporne na specjalne programy szpiegujące używane przez służby. Portal Niebezpiecznik.pl informuje jednak, że wkrótce może się to zmienić. Wystarczy zainstalować tylko jedną aplikację, która nam w tym pomoże.

Masz iPhone? Koniecznie zainstaluj to oprogramowanie

Serwis branżowy poinformował o nowej aktualizacji, którą można pobrać na urządzenie.

- Masz iPhona? Natychmiast wgraj najnowszą poprawkę (16.6.1). Usuwa dziurę, używaną przez Pegasusa do szpiegowania użytkowników iPhone'ów. No chyba, że jak wielokrotnie radziliśmy, masz włączony Lockdown Mode -- to wtedy bez paniki. Zaktualizować trzeba też macOS, watchOS i iPadOS. Do roboty - czytamy na profilu "Niebezpiecznika" w portalu X (dawniej Twitter).

A jak zainstalować Lockdown Mode, o którym mówił serwis specjalizujący się w cyberpezpieczeństwie? Trzeba wejść w "Ustawienia", dalej "Prywatność i bezpieczeństwo" i przewijamy na dół listy do sekcji "Bezpieczeństwo". Wystarczy kliknąć "Tryb blokady". Wtedy będziemy mieli pewność, że Pegasus nas nie śledzi.

MB

Fot. Iphone, aplikacje/Pixabay.com

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj8 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie