źródło: Facebook
źródło: Facebook

Polacy podzieleni decyzją PiS. Chodzi o start Bąkiewicza w wyborach

Redakcja Redakcja PiS Obserwuj temat Obserwuj notkę 116
Start Roberta Bąkiewicza zaszkodzi PiS. Opublikowano sondaż, z którego wynika, że decyzja o umieszczeniu lidera Marszu Niepodległości na listach PiS może odbić się czkawką dla rządzących. Niezadowolenie z jego kandydatury wyraziło około połowy Polaków.

Tylko 9 proc. Polaków dobrze ocenia start Bąkiewicza

"Rzeczpospolita" postanowiła zapytać Polaków o ich zdanie na temat startu lidera Marszu Niepodległości Roberta Bąkiewicza.

Tylko 9,1 proc. badanych oceniło obecność Bąkiewicza na listach PiS pozytywnie - wynika z sondażu pracowni SW Research dla "RZ".

43,6 proc. respondentów ocenia obecność Bąkiewicza na listach PiS negatywnie. Aż 47,3 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie.

Gazeta przypomina, że w marcu 2023 roku Bąkiewicz został skazany na rok ograniczenia wolności za atak na aktywistkę. Bąkiewicz miał zepchnąć kobietę ze schodów prowadzących do kościoła. Incydent miał miejsce 25 października 2020 roku podczas serii protestów kobiet związanych z zaostrzeniem prawa aborcyjnego w Polsce.

Politycy PiS krytykują start narodowca z ich list

Przypomnijmy, że za wciągnięcie Bąkiewicza na listy PiS odpowiada minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, który przewodzi Suwerennej Polsce (koalicjant PiS). Polityk powiedział, że "bierze pełną odpowiedzialność za pana Bąkiewicza". Co ciekawe, ze startu narodowca z list Zjednoczonej Prawicy nie są zachwyceni... politycy PiS.

- Nigdy bym nie umieścił go na listach wyborczych - mówił w TVN24 doradca prezydenta Andrzeja Dudy, Andrzej Zybertowicz. - Ja bym na niego nie głosował, gdybym był w Radomiu - mówił z kolei polityk PiS, minister-członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber. - Nie musimy głosować na pana Bąkiewicza - przekonywała z kolei Jadwiga Emilewicz, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

Kontrowersyjne nazwiska na listach. Wyborcy nie chcą Giertycha

Nie tylko PiS ma kontrowersyjnych kandydatów na listach wyborczych. Przypomnijmy, że z list KO wystartuje Roman Giertych. Rzeczpospolita przeprowadziła też badanie odnośnie jego startu.

Na pytanie "Jak ocenia Pani/Pan fakt, były wicepremier w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, wystartuje w wyborach z list Koalicji Obywatelskiej?", 35,3 proc. ankietowanych negatywnie wypowiedziało się o tym pomyśle Donalda Tuska. Lider Koalicji Obywatelskiej zdecydował się na ten ruch w ostatniej chwili, gdy prezes PiS zamienił tradycyjny okręg, z którego startował - Warszawę - na region świętokrzyski.

26,6 proc. badanych ocenia pozytywnie start Giertycha z listy KO, natomiast 38,1 proc. nie ma zdania w tej sprawie. Badanie SW Research sporządzono wśród użytkowników panelu on-line SW Panel 29 i 30 sierpnia 2023 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

Więcej pisaliśmy o tym tutaj:


MB

Fot. Robert Bąkiewicz/Facebook

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka