PAP
PAP

Polacy pokochali film Agnieszki Holland? Zaskakujące wyniki oglądalności

Redakcja Redakcja Film Obserwuj temat Obserwuj notkę 348
Awantura wokół filmu "Zielona granica" Agnieszki Holland przyniosła skutki. Ale nie takie, jakich chcieliby krytycy obrazu. Film zobaczyło w polskich kinach ponad 137 tysięcy widzów - podał dystrybutor Kino Świat. To najlepsze otwarcie polskiego filmu w tym roku.

"Zielona granica" ze świetnymi wynikami oglądalności

Znane są już wyniki frekwencji w kinach po pierwszym tygodniu wyświetlania najnowszego filmu wyreżyserowanego przez Agnieszkę Holland. W poniedziałek dystrybutor filmu Kino Świat, „Zieloną granicę" przez weekend obejrzało w kinach aż 137 435 widzów. To plasuje film na pierwszym miejscu jeśli chodzi o wyniki otwarcia polskich filmów w 2023 roku.

O czym jest najnowszy film Agnieszki Holland?

„Zielona granica” to film opowiadający złożoną historię o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy. Obraz podzielony jest na 3 segmenty: uchodźców/imigrantów, polskich aktywistów, którzy chcą im pomagać i straży granicznej. Główną bohaterką jest grana przez Maję Ostaszewską psycholożka, która po przeprowadzce na Podlasie i zapoznaniu się z aktualną sytuację zaczyna pomagać przebywającym w lasach uchodźcom na granicy z Białorusią. W tle znajduje się polityka i skrajnie różne zachowania pograniczników z Polski i Białorusi.

Film zdobył Nagrodę Specjalną na festiwalu w Wenecji.

Polityczna burza po "Zielonej granicy"

Film Agnieszki Holland wywołał prawdziwą burzę wśród polityków Zjednoczonej Prawice. Na temat dzieła polskiej reżyserki wypowiadają się krytycznie najważniejsze osoby w państwie.

Jarosław Kaczyński zorganizował w ostatni piątek konferencję prasową w warszawskiej siedzibie PiS. Jego przemówienie w całości zostało poświęcone filmowi "Zielona granica". - Agnieszka Holland w filmie "Zielona granica" daje wyraz ojkofobii. Film ma charakter haniebny i obrzydliwy. Nienawiść do własnej ojczyzny jest charakterystyczna dla wielu osób z jej środowiska - przekonywał prezes PiS.


MB

Fot. Plakat "Zielonej granicy" Agnieszki Holland. Źródło: PAP/Darek Delmanowicz

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj348 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura