Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Fot. PAP/Piotr Polak
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Fot. PAP/Piotr Polak

Ziobro się doczekał. Agnieszka Holland pozwała ministra sprawiedliwości

Redakcja Redakcja Sądownictwo Obserwuj temat Obserwuj notkę 178
Agnieszka Holland pozwała Zbigniewa Ziobrę za to, że porównał "Zieloną granicę" do propagandy kinowej III Rzeszy. Minister sprawiedliwości ma aktualnie jakikolwiek zakaz wypowiadania się na temat reżyserki. Sędziowie Sądu Okręgowego w Warszawie dali również czas Holland na złożenie pozwu o naruszenie dóbr osobistych.

'Holland pozywa Ziobrę 

"Sąd Okręgowy w Warszawie udzielił Agnieszce Holland zabezpieczenia roszczenia o ochronę dóbr osobistych poprzez zakazanie Zbigniewowi Ziobrze publicznych wypowiedzi oraz publikowania postów w mediach społecznościowych na temat reżyserki lub jej filmów, w których występowałyby porównania do zbrodniczych reżimów" – poinformowali we wtorek pełnomocnicy reżyserki. 

Jednocześnie sędziowie dali dwa tygodnie Agnieszce Holland na złożenie pozwu o naruszenie dóbr osobistych. Jak zapowiedziała pełnomocniczka reżyserki, "oczywiście to zrobimy w imieniu pani Agnieszki Holland". 


Adwokat Michał Wawrykiewicz komentujący decyzję sądu o zakazie wypowiadanie stwierdził, że to "zabezpieczenie było zasadne". – Nastąpił cały szereg bardzo negatywnych i bardzo obraźliwych wypowiedzi na jej temat, zestawiających jej twórczość, jej osobę z propagandą reżimów autorytarnych – dodał. 

Ziobro czekał na pozew 

Jak pisaliśmy we wtorek rano, Zbigniew Ziobro poinformował, że jeszcze pozwu nie dostał. "Coś długo prawnicy Agnieszki Holland zwlekają ze złożeniem pozwu za mój wpis o jej wywiadach, w których promowała swój filmowy paszkwil szkalujący Polaków. Może odkryli, że partnerem produkcji filmu jest niemiecka telewizja publiczna ZDF, ta sama, która wyprodukowała słynną propagandówkę +Nasze matki, nasi ojcowie+ o dobrych hitlerowcach i złych żołnierzach AK. A może mają trudności z przetłumaczeniem pozwu z cyrylicy na polski?" – napisał na X.

Na początku września - odnosząc się do jednego z wywiadów Holland o filmie "Zielona Granica" - Ziobro napisał na Twitterze: "W III Rzeszy Niemcy produkowali propagandowe filmy pokazujące Polaków jako bandytów i morderców. Dziś mają od tego Agnieszkę Holland".

Po wpisie Ziobry, 6 września br., prawnicy Holland skierowali do Ziobry wezwanie przedsądowe. "Post Zbigniewa Ziobry w sposób oczywisty narusza moje dobra osobiste i stanowi zniesławienie. Nie mogę pozostać obojętna na tak otwarty i brutalny atak ze strony osoby piastującej w Polsce bardzo ważną konstytucyjną funkcję ministra sprawiedliwości i jednocześnie prokuratora generalnego" - napisała Holland i wezwała do opublikowania przez Ziobrę przeprosin i wpłatę 50 tys. zł na Stowarzyszenie "Dzieci Holocaustu". W przypadku braku reakcji zapowiedziała wystąpienie na drogę sądową.

MP

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Fot. PAP/Piotr Polak

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj178 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo