Inflacja nieźle wyhamuje. Są pierwsze przecieki

Redakcja Redakcja Inflacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 64
Inflacja we wrześniu ma wynosić 8,3-8,5 proc. - prognozują eksperci PKO BP i ING. Byłoby to zgodne z zapowiedziami rządu i NBP od kilku miesięcy, wedle których jesienią drożyzna ma być na poziomie jednocyfrowym.

GUS przedstawi dane o inflacji

W piątek Główny Urząd Statystyczny opublikuje szybki szacunek inflacji we wrześniu. Zdaniem ekonomisty PKO BP Kamila Pastora, we wrześniu inflacja wyraźnie spadła. - Oczekujemy, że inflacja we wrześniu wyhamuje do 8,5 proc. z 10,1 proc. w sierpniu – powiedział ekonomista PKO BP. Jak wyjaśnił, przyczyn spadku inflacji było wiele.

- We wrześniu kontynuowany był dalszy spadek cen żywności, poza tym istotnie spadły ceny paliw. Duży wpływ na inflację we wrześniu miały zmiany regulacyjne, czyli wprowadzenie darmowych leków dla dzieci i seniorów oraz podwyższenie limitów, uprawniających do korzystania z zamrożonych cen energii elektrycznej – stwierdził Kamil Pastor.

Jednocześnie ocenił on, że GUS przy liczeniu inflacji nie wziął pod uwagę obniżki cen prądu o 12 proc. Według ekonomisty bowiem urząd potraktował to rozwiązanie jako transfer środków a nie obniżkę. - Oczekujemy, że do końca roku inflacja będzie nadal spadać i na koniec 2023 r. będzie to ok. 7 proc. – powiedział ekonomista PKO BP.   


ING: Inflacja na poziomie 8,3 proc. 

Podobne prognozy ma ekspert ING, szacunek GUS będzie jeszcze bardziej korzystny. - Wrzesień przyniósł duży spadek inflacji. Spodziewamy się, że inflacja spadła do 8,3 proc. z 10,1 proc. w sierpniu - ocenił ekonomista banku ING BSK Adam Antoniak. 

Jego zdaniem, jedną z głównych przyczyn spadku inflacji jest wysoka baza statystyczna sprzed roku. Przypomniał, że wrześniu 2022 r. inflacja ceny wzrosły mdm o 1,6 proc.

- Do tego doszedł jeszcze spadek cen żywności przez czwarty miesiąc z rzędu, ceny paliw, które we wrześniu mocno spadają, podniesienie limitu zużycia energii elektrycznej w ciągu roku, poniżej którego to limitu cena energii jest zamrożona, darmowe leki dla dzieci. Łącznie więc we wrześniu czynników dezinflacyjnych było dużo - tłumaczy ekonomista ING BSK.

W kolejnych miesiącach tempo spadku inflacji wyraźnie spowolni. - O tym, jaka będzie inflacja na koniec roku, zdecydują w dużej mierze ceny paliw. Spodziewamy się, że w ostatnim kwartale roku ceny paliw pójdą wyraźnie w górę, inflacja na koniec roku będzie więc wynosić ok. 7 proc. - zaznacza Antoniak.  


GW

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj64 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka