Zdjęcie: Materiały prasowe
Zdjęcie: Materiały prasowe

KGHM wprowadza innowacyjny program edukacyjny: „Cyfrowa Przyszłość Miedzi”

Redakcja Redakcja Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 0
KGHM rozpoczął innowacyjny program edukacyjny skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych pod nazwą „Cyfrowa Przyszłość Miedzi”. W ramach projektu pilotażowego wzięło udział 250 uczniów z 8 placówek z Zagłębia Miedziowego i województwa lubuskiego.

Celem programu edukacyjnego KGHM jest zapewnienie uczniom szkół ponadpodstawowych możliwości rozwoju w zawodach, gdzie kompetencje cyfrowe są kluczowe. W dzisiejszych czasach branża IT odgrywa rolę lidera, spełniając zarówno oczekiwania pracodawców, jak i przyciągając uwagę ze względu na atrakcyjność wynagrodzeń. Wyniki pilotażowego programu KGHM wyraźnie pokazały, jak fundamentalne jest budowanie kompetencji cyfrowych już na wczesnym etapie edukacji, ukazując tym samym, jak ogromne znaczenie mają one dla przyszłych możliwości zawodowych uczniów.


Młodzież chce wiedzy praktycznej

Uczestnicy programu pilotażowego wzięli udział m.in. w wykładach na Politechnice Wrocławskiej i Akademii Wojsk Lądowych im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu. Dzięki temu poznali podstawy cyberbezpieczeństwa, mieli okazję dowiedzieć się o mechanizmach przetwarzania obrazów czy obejrzeć skanery 3D. Z ankiet przeprowadzonych wśród uczniów wynika, że najbardziej interesują ich ćwiczenia i warsztaty z ekspertami w dziedzinie IT.


– Inaugurujemy program, który jest niezwykle potrzebny w obecnych czasach. Pilotaż pokazał, że młodzi mieszkańcy Zagłębia Miedziowego chcą wspólnie z nami odkrywać cyfrowy świat i są zainteresowani nowoczesnymi technologiami. Projekt pozwoli nam zwiększyć wpływ KGHM na lokalny rynek pracy specjalistów IT, których potrzebujemy w naszych oddziałach – powiedział Tomasz Zdzikot, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

– Wydarzenie jest cenną inicjatywą służącą podnoszeniu kompetencji cyfrowych uczniów oraz poprawie jakości kształcenia zawodowego. Warto wskazać, że inicjatywa sprzyja przygotowaniu uczestników do wejścia na rynek pracy ery cyfrowej. Przedsięwzięcie skierowane jest do uczniów szkół ponadpodstawowych o kierunkach informatycznych. Dziękuję KGHM za zaangażowanie i współpracę – mówiła podczas inauguracji Marzena Machałek, wiceminister edukacji i nauki.

Petros Psyllos ambasadorem projektu

Inauguracja programu odbyła się w Zespole Szkół Narodów Zjednoczonej Europy w Polkowicach, gdzie ambasadorem projektu został elektronik i programista, Petros Psyllos. Program „Cyfrowa Przyszłość Miedzi” kierowany jest do uczniów techników z profilami informatycznymi oraz liceów ogólnokształcących o kierunkach ścisłych, przyszłych studentów informatyki. Wsparcie dla programu zapewniają specjaliści z COPI, studenci Politechniki Wrocławskiej i Akademii Wojsk Lądowych im. T. Kościuszki we Wrocławiu. Planowane są dla uczniów zajęcia, wykłady, konferencje naukowe oraz seminaria prowadzone przez ekspertów. Ponadto młodzi mieszkańcy Zagłębia Miedziowego będą mieli szansę odwiedzić oddziały KGHM.


Warto dodać, że KGHM prowadzi program „Kompetentni w branży górniczo-hutniczej” od 2018 roku, obejmując 9 szkół z Zagłębia Miedziowego patronatem. Uczniowie mają możliwość uczestnictwa w lekcjach prowadzonych przez specjalistów z KGHM oraz zdobywania stypendiów za osiągnięcia w nauce. Celem tego projektu jest przygotowanie absolwentów szkół technicznych do pracy w KGHM.


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj Obserwuj notkę

Komentarze