Znamy mapę zadłużenia Polski. Fot. PAP
Znamy mapę zadłużenia Polski. Fot. PAP

Znamy mapę zadłużenia Polski. Rekordy zatrważają

Redakcja Redakcja Pieniądze Obserwuj temat Obserwuj notkę 0
Najwięcej dłużników mieszka w Warszawie, ale największe długi mają mieszkańcy innego miasta. Znamy mapę zadłużenia Polski.

Na koniec 2022 roku Polacy mieli 44,4 mld zł długów

Najnowsze dostępne dane pokazują, że na koniec 2022 roku, Polacy mieli 44,4 mld zł długów. Niespłacone raty kredytów i pożyczek, przeterminowane rachunki za telefon, telewizję, Internet, mieszkanie, prąd czy gaz, zaległe alimenty i opłaty sądowe zgromadziło 2,3 mln dłużników z całej Polski. Okazuje się, że w niektórych miejscach naszego kraju zagęszczenie dłużników było wyższe niż w innych. Są też powiaty i miasta na prawach powiatu, w których 1000 mieszkańców ma do spłacenia miliony złotych.


Wałbrzych otwiera pierwszą dziesiątkę najbardziej zadłużonych miast

Pierwszą dziesiątkę najbardziej zadłużonych miast na prawach powiatu otwiera Wałbrzych w woj. Dolnośląskim z zadłużeniem w przeliczeniu na 1000 mieszkańców wynoszącym prawie 4 mln zł. Średnie zadłużenie jednego dłużnika to 23,7 tys. zł. Tutaj jest też największy w Polsce odsetek dłużników wśród wszystkich mieszkańców – 16,67 proc. Tuż za Wałbrzychem są 4 miasta z Górnego Śląska: Bytom, Świętochłowice, Chorzów i Siemianowice Śląskie. Zadłużenie na 1000 mieszkańców wynosi tam od 2,4 do 2,8 mln zł. Na miejscu 6. są Siedlce z woj. Mazowieckiego, tutaj 1000 mieszkańców ma do spłaty 2,3 mln zł przeterminowanych zobowiązań finansowych, a co 20. mieszkaniec jest wpisany do KRD. Kolejne miasta z ponad 2-milionowym zadłużeniem na 1000 mieszkańców to: Słupsk (z woj. pomorskiego), Legnica (dolnośląskie), Zabrze (śląskie) i Włocławek (kujawsko-pomorskie). Tu średnio co 10. mieszkaniec widnieje w rejestrze.

Pierwszą dziesiątkę najbardziej zadłużonych powiatów otwierają aż trzy z woj. pomorskiego

Pierwszą dziesiątkę najbardziej zadłużonych powiatów otwierają aż trzy z woj. pomorskiego: nowodworski, sztumski i malborski, gdzie wartość zadłużenia na 1000 mieszkańców wynosi odpowiednio: 2,2 mln zł, 2,1 mln oraz 2 mln zł. Tu niemal co 11. osoba jest dłużnikiem wpisanym do KRD. Największe średnie zadłużenie mają mieszkańcy powiatu nowodworskiego. Wynosi ono 24,5 tys. zł. Na czwartym miejscu jest powiat wałbrzyski z woj. dolnośląskiego z 2-milionowym zadłużeniem na 1000 mieszkańców, ale średnie zadłużenie w tym powiecie wynosi dużo poniżej średniej krajowej: 17,9 tys. zł. Dalej mamy kolejne 3 powiaty z północnych regionów Polski: białogardzki (woj. zachodniopomorskie), braniewski (warmińsko-mazurskie) i tczewski (pomorskie), następnie powiat karkonoski z Dolnego Śląska i znów 2 powiaty z północy: inowrocławski i wąbrzeski (woj. kujawsko-pomorskie). W tych powiatach zadłużenie na 1000 mieszkańców wynosi blisko 1,7 mln zł, ale w inowrocławskim ponadto mieszka aż 13 146 dłużników.


Które powiaty są najmniej zadłużone?

W pierwszej dziesiątce powiatów z najniższym zadłużeniem na 1000 mieszkańców, znajdują się wyłącznie te z województw podkarpackiego i małopolskiego (kolbuszowski, brzozowski, ropczycko-sędziszowski, limanowski, dąbrowski, rzeszowski, łańcucki, niżański, nowosądecki i nowotarski). Tam wspomniane zadłużenie nie przekracza 440 tys. zł na 1000 mieszkańców, odsetek zadłużonych wśród wszystkich mieszkańców wynosi ok. 2 proc., a średnie zadłużenie to ok. 19 tys. zł. W przypadku miast na prawach powiatu pierwszą czwórkę z najmniejszym zadłużeniem na 1000 mieszkańców tworzą miejscowości podkarpackie: Tarnobrzeg, Rzeszów, Przemyśl i Krosno. Na 5. pozycji znalazł się Kraków (woj. małopolskie), dalej Łomża (woj. podlaskie), Kielce (woj. świętokrzyskie), Białystok (podlaskie), Biała Podlaska (lubelskie) i Skierniewice (łódzkie). Jedynie w tym ostatnim mieście zadłużenie na 1000 mieszkańców przekracza milion zł.

Kraków to drugie największe miasto w Polsce, po Warszawie, a mimo to jest w pierwszej piątce najmniej zadłużonych na 1000 mieszkańców. Dla porównania, Wałbrzych ma 8 razy mniej mieszkańców, a góruje w skali całego kraju w rankingu zadłużenia.

Najwyższe średnie zadłużenie dłużnika mają Siedlce 

Ciekawostką jest wysokość statystycznego zadłużenia przypadającego na jednego dłużnika. W skali kraju to 20 tys. zł, ale są miasta i powiaty, ale najwyższe średnie zadłużenie dłużnika mają Siedlce – 46 410 zł, a wśród powiatów – suwalski – 26 402 zł. Najniższe średnie zadłużenie ma powiat świdwiński w woj. zachodniopomorskim – 14 292 zł, a wśród miast na prawach powiatu Przemyśl (z woj. podkarpackiego) – 14 318 zł. Miastem z największą liczbą dłużników jest Warszawa (99 028 osób), a wśród powiatów poznański (woj. wielkopolskie) – 21 389 osób. Na przeciwległym biegunie znajdują się: powiat sejneński (woj. podlaskie) – 613 dłużników i miasto Krosno (woj. podkarpackie) – 1 692 dłużników.

Tomasz Wypych

Źródło zdjęcia: Znamy mapę zadłużenia Polski. Fot. PAP

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka