Sir Michael Gambon. Fot. PAP/EPA/ANDY RAIN
Sir Michael Gambon. Fot. PAP/EPA/ANDY RAIN

Nie żyje słynny aktor. Grał kultową postać w filmach o Harrym Potterze

Redakcja Redakcja Film Obserwuj temat Obserwuj notkę 1
Irlandzki aktor sir Michael Gambon zmarł w szpitalu w wieku 82 lat – podała jego najbliższa rodzina. Gambon zasłynął rolą profesora Albusa Dumbledore’a w cyklu o Harrym Potterze. Sam przejął tę rolę po Richardzie Harrisie, zmarłym w wyniku choroby nowotworowej. Michael Gambon ostatnią rolę zagrał w filmie "Katyń. Ostatni świadek".

Nie żyje sir Michael Gambon

Gambon miał 82 lata. Największą sławę przyniosła mu rola Albusa Dumbledore'a w sześciu z ośmiu filmów o Harrym Potterze. W 2018 roku zagrał w filmie "Katyń. Ostatni świadek" jako Frank Hamilton. 

Wdowa i syn po Gambonie oświadczyli, że ich „ukochany mąż i ojciec” odeszli spokojnie, z rodziną u boku, po zapaleniu płuc.


Kariera aktorska Michaela Gambona

Gambon zaczynał jako aktor w Dublinie, w The Edward/Macliammoir Gate Theatre. W 1963 dołączył do zespołu The National Theatre. Grał między innymi w przedstawieniach "Hamleta", "Króla Leara", "Antoniusza i Kleopatry", "Otella", "Ryszarda III" i "Wujaszka Wani". Współpracował z Royal Shakespeare Company oraz The National Theatre on the South Bank.

Był wielokrotnie nagradzany - między innymi prestiżową nagrodą dla najlepszego aktora – The Evening Standard Theatre Award – za tytułową rolę w sztuce "Volpone". Zebrał również świetne recenzje za wystawianą w Londynie i Nowym Jorku rolę w sztuce Skylight Davida Hare’a.

Rolę profesora Albusa Dumbledore’a w cyklu filmowym o Harrym Potterze przejął po zmarłym w 2002 roku w wyniku choroby nowotworowej (chłoniak Hodgkina) Richardzie Harrisie.

Jego nazwiskiem został nazwany zakręt na torze wyścigowym Top Gear.

KW

Źródło zdjęcia: Sir Michael Gambon. Fot. PAP/EPA/ANDY RAIN

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura