Donald Tusk. Fot. PAP/Adam Warżawa
Donald Tusk. Fot. PAP/Adam Warżawa

Ekspert: Tusk marszem może dać trzecią kadencję PiS

Redakcja Redakcja Sondaż Obserwuj temat Obserwuj notkę 97
Marcin Palade, ekspert od geografii politycznej i wyborów przekonuje, że marsz Platformy Obywatelskiej 1 października, ogłoszony jako Marsz Miliona Serc, może dać wyborcze zwycięstwo... Prawu i Sprawiedliwości. Znany socjolog i wielokrotny gość Salon24.pl uważa, że na końcówce kampanii może nas czekać „kastracja politycznego środka”.

Palade: Kastracja politycznego środka po Marszu Miliona Serc

„Kastracja politycznego środka czyli co nas może czekać w końcówce kampanii? Jeśli Marsz Miliona Serc, tak jak Marsz 4 Czerwca, miałby doprowadzić do wzmocnienia Koalicji Obywatelskiej (kosztem 2-2,5 pp Trzeciej Drogi oraz 1-1,5 pp Lewicy to partia Donalda Tuska miałaby szansę dotrzeć na wyborczą metę z poparciem na poziomie 34%. Z kolei Prawo i Sprawiedliwość, polaryzując miałby szansę osłabić Konfederację (przejmując od niej 2 pp)” - napisał na X (dawniej Twitter) Marcin Palade. 


#MarszMilionaSerc kluczem do trzeciej kadencji PiS?

I dodał: „W ujęciu procentowym hipotetyczny wariant kastracji politycznego środka wyglądałby następująco: PiS – 39,0 proc., KO -34,0 proc. , Lewica – 8,5 proc., Konfederacja – 8,0 proc., TrzeciaDroga – 7,5 proc. Inni 3,0 proc. Jak przełożyłoby się to na mandaty sejmowe? PiS: 228, KO: 173, Konfederacja: 31, Lewica: 27, mniejszość niemiecka: 1”.

I zakończył pytaniem: „#MarszMilionaSerc kluczem do trzeciej kadencji PiS?”.


OKO.Press: Niezdecydowani odbiorą wygraną PiS

Warto zaznaczyć, że w niedawnym sondażu IPSOS dla dla OKO.press i TOK FM wyraźna różnica zaszła wśród niezdecydowanych. W połowie września aż 14 proc. nie wiedziało, na kogo zagłosuje. Teraz ma to być tylko 9 proc. W tym media sprzyjające opozycji upatrują szans na utratę władzy przez PiS.

Jak kształtują się wyniki sondażu IPSOS? Wynika z niego, że PiS ma poparcie 36 proc. ankietowanych, KO – 29. Na trzecim miejscu Lewica z wynikiem 10 proc. 

Dalej jest Trzecia Droga z 8 proc., które gwarantują przekroczenie progu wyborczego. W sondażu dla OKO.Press gorzej wypada Konfederacja - poparcie 7 proc.


KW

Źródło zdjęcia: Donald Tusk. Fot. PAP/Adam Warżawa

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka