fot. Orlen
fot. Orlen

Komisja Europejska zgodziła się na inwestycję Orlenu. Cena owiana tajemnicą

Redakcja Redakcja Paliwa Obserwuj temat Obserwuj notkę 20
Komisja Europejska zatwierdziła we wtorek w Brukseli przejęcie przez polski Orlen austriackiej spółki Doppler Energie GmbH, operatora 266 stacji paliw działających w Austrii pod marką Turmöl. Umowę o zakupie podpisano już w lipcu, ale obie spółki czekały na zielone światło od KE. Kwoty transakcji nie podano.

Komisja Europejska dała zielone światło

Komisja Europejska poinformowała, że badając koncentrację, uznała, iż nie wzbudza ona poważnych wątpliwości co do jej zgodności ze wspólnym rynkiem. Zdecydowała więc, że nie zgłasza sprzeciwu i stwierdza, iż transakcja jest zgodna z regułami wspólnego rynku.

Obecnie austriacka firma jest prowadzona przez jedynego właściciela Franza Josepha Dopplera. Według danych sieć stacji benzynowych miała ostatnio 14-procentowy udział w rynku w Austrii. Turmöl to trzecia co do wielkości sieć stacji paliw działająca w Austrii.

Transakcja na przełomie roku

W 2022 r. cała Grupa Doppler odnotowała obroty w wysokości około 1,8 mld euro i sprzedała ponad 1,3 mld litrów paliwa. Ale grupa Doppler ogłosiła w lipcu, że zbywa całą swoją działalność w zakresie stacji benzynowych i sprzedaje ją polskiej spółce Orlen, a sama będzie działać głównie jako dostawca gazu płynnego.


Transakcja nabycia austriackiej spółki i sieci stacji paliw będzie sfinansowana z zysków wypracowanych przez Grupę ORLEN. Jej finalizacja nastąpi m.in. po otrzymaniu zgód urzędów antymonopolowych i planowana jest na przełomie 2023 i 2024 roku. Cena transakcji pozostaje owiana tajemnicą. Ani Joseph Doppler, ani prezes Orlenu Daniel Obajtek nie poinformowali o niej mediów.

Orlen podbija austriacki rynek

Zgodnie z informacjami Orlenu blisko połowa nabywanych stacji to obiekty samoobsługowe, które umożliwiają klientom zakup paliwa i płatność za nie bezpośrednio przy dystrybutorze. Na ponad 130 stacjach można zrobić zakupy, a na ok. 80 - skorzystać z oferty gastronomicznej. 25 stacji wyposażonych jest w panele fotowoltaiczne.

Dodatkowo spółka, którą przejmie Orlen, udostępnia także sieć ładowarek dla samochodów elektrycznych pod marką Turmström z 35 punktami ładowania w 29 lokalizacjach. W ramach transakcji przejęta zostanie też spółka Austrocard oferująca karty paliwowe dla klientów prywatnych i biznesowych, akceptowane w ponad 500 lokalizacjach w Austrii.

ja

(Zdjęcie: Komisja Europejska zgodziła się na przejęcie przez Orlen stacji paliw Turmöl w Austrii, fot. Orlen)

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka