PAP
PAP

Mamy to! Nasz żużlowiec po raz czwarty mistrzem świata

Redakcja Redakcja Żużel Obserwuj temat Obserwuj notkę 3
Wielki sukces reprezentanta Polski w żużlu! Bartosz Zmarzlik po raz czwarty został mistrzem świata w tej dyscyplinie. Nasz reprezentant w sobotę wieczorem wygrał kończącą sezon żużlową Grand Prix w Toruniu.

Bartosz Zmarzlik mistrzem świata. Zrobił to po raz czwarty

Bartosz Zmarzlik wygrał kończącą sezon żużlową Grand Prix w Toruniu i po raz czwarty został indywidualnym mistrzem świata. Srebrny medal zdobył Szwed Fredrik Lindgren, a brązowy Słowak Martin Vaculik.

W finale toruńskich zawodów 28-letni Zmarzlik wyprzedził Lindgrena, Duńczyka Leona Madsena oraz Patryka Dudka.

Poprzednie tytuły Zmarzlik zdobył w 2019, 2020 i 2022 roku. W sobotę Polak dołączył do takich sław światowego speedwaya, jak Nowozelandczyk Barry Briggs, Duńczyk Hans Nielsen i Amerykanin Greg Hancock. Więcej tytułów mają tylko Szwed Ove Fundin - 5 oraz Nowozelandczyk Ivan Mauger i Szwed Tony Rickardsson – po sześć.

Mamy najlepszego żużlowca ostatnich lat

W sobotę zawodnik Motoru Lublin dokonał jeszcze jednego wyczynu. Wygrał 23. turniej GP w karierze, zostając pod tym względem współrekordzistą z Australijczykiem Jasonem Crumpem.

Wydawało się, że Zmarzlik czwarty tytuł może świętować już dwa tygodnie temu w Vojens, jednak wówczas został wykluczony z zawodów za użycie w kwalifikacjach nieregulaminowego plastronu. Po GP Danii jego przewaga nad Lindgrenem stopniała do sześciu punktów, co zapowiadało emocjonującą walkę o mistrzostwo świata.

Polak w sobotę udowodnił jednak, że jest bezsprzecznie najlepszym żużlowcem ostatnich lat. Wygrał rundę zasadniczą toruńskich zawodów, później był najlepszy w półfinale, a w finale wręcz zdeklasował rywali.

Zmarzlik po wygranej: Ten tytuł jest inny niż wszystkie

- Ten tytuł jest inny niż wcześniejsze. Wcześniej wiedziałem, że mogę to zrobić, teraz - że muszę. Byłem na tym bardzo skoncentrowany. Odczuwałem presję, ale byłem spokojny, bo wiedziałem, że mam sześć punktów przewagi. Zawody w Toruniu zawsze są wyjątkowe, przede wszystkim dzięki wspaniałej publiczności. Zrobiłem to dzisiaj i jedziemy dalej - powiedział bezpośrednio po zawodach Zmarzlik.

Żużlowcowi pogratulował na Facebooku premier Mateusz Morawiecki. "Gratulacje dla Bartosza Zmarzlika #95 – który wygrał Speedway Grand Prix 2023 i już po raz czwarty został mistrzem świata" - napisał szef rządu.

W cieniu walki o mistrzostwo świata pojedynek o brązowy medal stoczyli Vaculik i Australijczyk Jack Holder. Zwycięsko wyszedł z niego Słowak, zostając pierwszym reprezentantem tego kraju na podium mistrzostw świata.