źródło: Pixabay
źródło: Pixabay

Będą nowe wytyczne w sprawie aborcji? Media dotarły do zaskakujących informacji

Redakcja Redakcja Aborcja Obserwuj temat Obserwuj notkę 13
W Ministerstwie Zdrowia zespół ekspertów opracował już wytyczne dla szpitali dotyczące przerywania ciąży. Nie ujrzą one jednak światła dziennego przed wyborami. Powód? PiS obawia się, że temat aborcji zaszkodziłby tej partii w okresie kampanii.

"Rz": Nowe wytyczne w sprawie aborcji gotowe

O sprawie donosi "Rzeczpospolita". Autorzy artykułu informują, że "wytyczne w sprawie aborcji są już gotowe, jednak na razie nie zostaną przyjęte". - Miało nastąpić to na posiedzeniu zespołu, zakłóconym przez Godek i Brauna. Kolejne posiedzenie zwołano w trybie online, ale odwołano je i nie zaplanowano następnego - mówi informator dziennika pracujący w ministerstwie - przekazała gazeta.

Zdarzenie miało miejsce pod koniec sierpnia. Wtedy do siedziby resortu wtargnęli poseł Konfederacji Grzegorz Braun i antyaborcyjna działaczka Kaja Godek, chcąc zakłócić pracę zespołu ekspertów. Domagali się wskazania gabinetu ministerki Katarzyny Sójki, w końcu zaczęli otwierać kolejne pomieszczenia. Ostatecznie zostali wyprowadzeni przez policję.

Wspomniani eksperci mieli zakończyć prace 12 września, jednak w ubiegłym miesiącu ministerka zdrowia Katarzyna Sójka przesunęła termin przyjęcia wytycznych na 15 listopada. Gazeta informuje, że w tle jest strach rządu o rozgrzebywanie tematu aborcji przed wyborami.


Spór o aborcję znowu eksploduje? W tle stanowisko kościoła

Ale to nie Kai Godek i Grzegorza Brauna PiS ma bać się najbardziej. "Rz" przypomina wrześniowe stanowisko Zespołu Ekspertów Episkopatu Polski do spraw Bioetycznych. We wrześniu poinformowali oni, że "aborcja nie może być prawnie dopuszczona z powodu występowania u matki zaburzeń psychicznych".

Kłóci się to ze stanowiskiem Rzecznika Prawa Pacjenta, który stwierdził w jednej z decyzji wydanej w marcu, że "przez zdrowie, którego zagrożenie może stanowić przesłankę legalnego przerwania ciąży, należy rozumieć także zdrowie psychiczne kobiety w ciąży" a "ustawodawca nie ogranicza wprost możliwości terminacji ciąży jedynie do przypadków, gdy stanowi ona zagrożenie dla zdrowia fizycznego kobiety".

W podobnym tonie w czerwcu wypowiedział się ówczesny minister zdrowia Adam Niedzielski. "Rz" sugeruje, że w tej sytuacji "rząd wystraszył się biskupów" i kwestia nowych wytycznych powróci po ewentualnie wygranych przez PiS wyborach.

MB

Fot. Ciąża, badanie. Źródło: Pixabay.com

Czytaj dalej:Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo