Od 1 listopada 2023 r. recepty na leki zawierające określone środki odurzające lub substancje psychotropowe będą wystawiane wyłącznie w formie elektronicznej. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Od 1 listopada 2023 r. recepty na leki zawierające określone środki odurzające lub substancje psychotropowe będą wystawiane wyłącznie w formie elektronicznej. Fot. PAP/Radek Pietruszka

Duże zmiany dla pacjentów od 1 listopada. Nie tylko recepty na leki psychotropowe

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 1
Od 1 listopada 2023 roku wchodzą kolejne zmiany dla pacjentów. I to nie tylko w receptach na leki środki odurzające lub psychotropowe.

Od 1 listopada 2023 r. recepty wyłącznie w formie elektronicznej

Od 1 listopada 2023 r. recepty na leki zawierające określone środki odurzające lub substancje psychotropowe będą wystawiane wyłącznie w formie elektronicznej. Nie będzie również możliwe zrealizowanie w aptece ogólnodostępnej albo punkcie aptecznym recepty papierowej wystawionej po tym terminie. Resort zdrowia wyjaśnia jednocześnie, że recepty wystawione w postaci papierowej przed 1 listopada 2023 r. (tzn. najpóźniej z dniem 31 października 2023 r.) będą mogły po tej dacie zostać skutecznie zrealizowane w aptece ogólnodostępnej albo punkcie aptecznym w przewidzianym dla nich terminie ważności, tj. najpóźniej do 30 listopada 2023 r.


Podkreślono, że żadna recepta w postaci papierowej na te środki lub substancje nie będzie mogła zostać skutecznie zrealizowana począwszy od 1 grudnia br. Termin realizacji recept na lek zawierający wszelkie środki odurzające lub substancje psychotropowe, na preparaty zawierające te środki lub substancje oraz prekursory kategorii 1, czyli substancje chemiczne posiadające potencjalne zastosowanie przy produkcji narkotyków, niezależnie od postaci tych recept (papierowej albo elektronicznej) wynosi bezwarunkowo 30 dni od dnia wystawienia recepty.

Przypomniano także, że wyjątkowo – w przeciwieństwie do recept na innego rodzaju leki, żadna recepta (w tym papierowa) na lek zawierający środek odurzający lub substancję psychotropowa, preparat zawierający te środki lub substancje oraz prekursory kategorii 1, nie może być wystawiona z odroczeniem jej realizacji poprzez zawarcie na/w niej daty realizacji „od dnia".

Lekarz POZ zleci więcej badań diagnozujących alergie

To nie wszystkie zmiany, bo od 1 listopada lekarz, który udziela świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, będzie mógł wystawiać skierowania na badania laboratoryjne. Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) zleci więcej badań diagnozujących alergie. Dzięki temu diagnostyka przy ich podejrzeniu będzie szybsza – pacjenci nie będą czekali w kolejce do specjalisty. Jeśli wyniki będą negatywne, lekarz POZ będzie szukał innych przyczyn zgłaszanych objawów.


Nowa zmiana pozwoli większej liczbie pacjentów skorzystać z opieki koordynowanej

I kolejne udogodnienie, które wchodzi w życie pozwoli większej liczbie pacjentów skorzystać z opieki koordynowanej. W diabetologii będą to pacjenci ze stanem przedcukrzycowym, a w endokrynologii z nadczynnością tarczycy. Powstanie też nowy zakres opieki koordynowanej: diagnostyka i leczenie przewlekłej choroby nerek. W jego ramach pacjenci będą mieli dostęp do: kompleksowej porady, badania diagnostycznego UACR (to wskaźnik albumina/kreatynina w moczu), konsultacji specjalistycznych, porad edukacyjnych i konsultacji dietetycznych.

Opieka koordynowana weszła 1 października 2022 roku. Obejmuje ona opieka koordynowana chorych przewlekle i leczonych w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). W ramach opieki koordynowanej lekarz POZ współpracuje z lekarzami specjalistami, pielęgniarką POZ i dietetykiem.  Zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem, leczeniem i edukacją pacjenta na temat wybranych chorób z dziedziny kardiologii, diabetologii, endokrynologii i pulmonologii.


Opieka koordynowana w ramach Indywidualnego Planu Opieki Medycznej

Pomoc choremu w opiece koordynowanej odbywa się na postawie działania w tzw. Indywidualnym Planie Opieki Medycznej, który lekarz POZ ustala razem z pacjentem. Przekaże on pacjentowi plan do realizacji, będzie dostępny również w formie elektronicznej na Internetowym Koncie Pacjenta. Nad realizacją świadczeń zdrowotnych w ramach planu czuwa koordynator. Do jego zadań należy m.in.: ustalanie terminów badań, wizyt i konsultacji zleconych przez lekarza POZ oraz porad edukacyjnych i dietetycznych, przekazywanie informacji o kolejnych etapach terapii i dbanie o przepływ informacji pomiędzy wszystkimi, do których trafia pacjent.

Tomasz Wypych

Źródło zdjęcia: Od 1 listopada 2023 r. recepty na leki zawierające określone środki odurzające lub substancje psychotropowe będą wystawiane wyłącznie w formie elektronicznej. Fot. PAP/Radek Pietruszka

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości