Wygasł ci profil zaufany? Wyjaśniamy, co zrobić

Redakcja Redakcja Cyfryzacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 2
31 października 2023 wygasła ważność profilu zaufanego u wielu osób. Jeżeli nie zdążyliście przedłużyć jego ważności, to teraz możecie napotkać na ograniczenia w dostępie do różnych usług online.

Przedłużenie profilu zaufanego powinno być proste i szybkie, rzeczywistość okazała się być bardziej skomplikowana. Problemy z logowaniem, opóźnienia w otrzymywaniu kodów autoryzacyjnych czy brak potwierdzeń o udanym przedłużeniu – są tylko niektórymi ze zgłaszanych trudności, poprzez które wielu osobom nie udało się przedłużyć ważności profilu zaufanego. 


Jak założyć nowy profil zaufany?

Jeśli nie udało ci się zaktualizować ważności profilu zaufanego, niezbędne jest jego ponowne założenie. Jest kilka sposobów:

- Bankowość elektroniczna – większość banków umożliwia założenie profilu zaufanego poprzez zalogowanie się do swojego konta online.

- Wideo weryfikacja – metoda ta pozwala na potwierdzenie tożsamości za pośrednictwem rozmowy wideo z urzędnikiem na stronie pz.gov.pl.

- Dowód osobisty z warstwą elektroniczną – jest to opcja dla posiadaczy nowych dowodów z czipem, dzięki niej można potwierdzić swoją tożsamość bez konieczności wychodzenia z domu.

- Potwierdzenie tożsamości stacjonarnie – udanie się do placówki urzędowej, takiej jak urząd gminy, ZUS czy urząd skarbowy pozwala na tradycyjne potwierdzenie własnej tożsamości. 


Korzyści z korzystania z profilu zaufanego

Założenie profilu zaufanego to krok, który staje się coraz bardziej istotny w dzisiejszym cyfrowym świecie. Umożliwia on dostęp do licznych usług online, jego główną funkcją jest potwierdzanie tożsamości użytkownika oraz możliwość podpisywania dokumentów podpisem zaufanym.

Warto zaznaczyć, że profil zaufany jest obecnie pomocnym narzędziem, które ułatwia życie milionom Polaków, niezależnie od tego, czy chodzi o składanie zeznań podatkowych, rezerwację wizyty u lekarza, czy załatwianie formalności w urzędach. 


Fot. Profil zaufany/Ministerstwo Cyfryzacji

MD

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie