Władysław Kosiniak-Kamysz w Wierzchosławicach, fot. Facebook
Władysław Kosiniak-Kamysz w Wierzchosławicach, fot. Facebook

Intrygująca wypowiedź Kosiniaka-Kamysza. Jego słowa mogły znaczyć więcej niż się wydaje

Redakcja Redakcja PSL Obserwuj temat Obserwuj notkę 48
Podczas Zaduszek Witosowych Władysław Kosiniak-Kamysz, parafrazując historyczne hasło PSL „żywią, bronią, gospodarują”, dodał do niego słowo: „budują”. Waldemar Pawlak uważa, że to oznacza zapowiedź, które ministerstwa przypadną PSL po utworzeniu rządu Donalda Tuska.

Pawlak ujawnia, które resorty obejmie PSL

- Myślę, że to sformułowanie prezesa Kosiniaka-Kamysza oparte o te cztery słowa: "żywią, bronią, gospodarują, budują" to są obszary, które będą w polu odpowiedzialności PSL - mówił Pawlak w programie Onet Opinie. Oznaczałoby to, że PSL obejmie stery w czterech resortach: rolnictwa, ministerstwa obrony narodowej, gospodarki i budownictwa.

W piątek 10 listopada najprawdopodobniej poznamy zapis tzw. umowy koalicyjnej pomiędzy Koalicją Obywatelską, Trzecią Drogą i Nową Lewicą. Wynika to z zapowiedzi polityków opozycji. Marcin Kierwiński zapewnia, że premier Donald Tusk ma już gotowy skład swojego gabinetu.


Kosiniak-Kamysz ministrem obrony?

Dotychczas mówiono, że resort obrony przypadnie komuś z polityków KO, padały nawet konkretne nazwiska, tymczasem przejście ministerstwa w ręce PSL oznacza, że jako nowy szef MON jest wymieniany sam Kosiniak-Kamysz. — Tak, jestem przekonany, że można to tak odczytać — stwierdził Pawlak, pytany, czy jest na to zgoda wszystkich koalicjantów.

To dość zaskakująca kandydatura. Władysław Kosiniak-Kamysz to z wykształcenia doktor nauk medycznych. Startował w wyborach prezydenckich w 2020 r., ale bez powodzenia. Przed drugą turą oficjalnie poparł Rafała Trzaskowskiego. Jeszcze kilka tygodni temu mówiło się, że Kosiniak-Kamysz zostanie ministrem gospodarki albo rolnictwa.

Ten resort również pozostaje zagadką. Mówiono, że obejmie go Marek Sawicki, ale marszałek senior nie chce wchodzić do rządu.

Szef PSL: Mamy pomysł dla Polski

W niedzielę, pytany przez dziennikarzy o umowę koalicyjną Kosiniak-Kamysz wśród najważniejszych dla Trzeciej Drogi aspektów wymienił m.in. kwestie bezpieczeństwa żywnościowego, rolnictwa, wsi, gospodarki, infrastruktury, bezpieczeństwa narodowego, środowiska i edukacji. - Ale sprawy programowe najpierw, później osoby, które będą ten program realizować - odpowiedział na pytanie dotyczące decyzji personalnych.

- Jesteśmy przygotowani do objęcia rządów, jesteśmy gotowi, mamy plan, mamy program, mamy pomysł dla Polski - zapewnił w rozmowie z dziennikarzami Kosiniak-Kamysz.

ja

Na zdjęciu Władysław Kosiniak-Kamysz w Wierzchosławicach, fot. Facebook

Czytaj także:
 

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj48 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka