Galeria handlowa. Fot. Pixabay
Galeria handlowa. Fot. Pixabay

Nowa niedziela handlowa w grudniu. Polacy będą mieli więcej czasu na świąteczne zakupy

Redakcja Redakcja Handel Obserwuj temat Obserwuj notkę 2
Z opublikowanego projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta wynika, że w tym roku niedziela handlowa ma zostać przeniesiona z 24 na 10 grudnia. Dodano również, że tego dnia proponuje się ograniczenie handlu do godz. 14.00.

Niedziele handlowe 2023

Zgodnie z prawem, zakaz handlu w Polsce nie obowiązuje w ostatnie niedziele przypadające w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu, a także w niedzielę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy oraz w dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia.

To oznacza, że w 2023 r. niedzielami handlowymi są te, które przypadają: 29 stycznia, 2 kwietnia, 30 kwietnia, 25 czerwca, 27 sierpnia, 17 grudnia i 24 grudnia. Ta ostatnia wymiona niedziela byłaby inna niż wszystkie, ponieważ wówczas obchodzimy Wigilię. W tej sytuacji zgodnie z obowiązującymi przepisami po godzinie 14.00 zakazane są handel i wykonywanie czynności z tym związane, a także powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu i sprzedaży. 


Nowa niedziela handlowa 

Stąd też w czwartek w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów został opublikowany projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz w niektóre inne dni, autorstwa Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. "Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie zmiany w przepisach ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz w niektóre inne dni, zgodnie z którą niedziela 24 grudnia 2023 r. będzie dniem objętym zakazem, o którym mowa w art. 5 ww. ustawy, polegającym na zakazie handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem oraz powierzania pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem" - napisano.

Jak dodano, "proponuje się ustanowienie, tzw. niedzieli handlowej na dzień 10 grudnia 2023 r., co pozwoli na realizację planów zakupowych – w tym przypadku proponuje się jednak ograniczenie handlu do godz. 14.00". "Z uwagi na fakt, iż ograniczenie handlu w niedziele jest przedmiotem regulacji ustawowej, niezbędne jest podjęcie działań legislacyjnych i nie jest możliwe osiągnięcie ww. celu projektu ustawy za pomocą innych środków" - wskazano.

"Biorąc pod uwagę fakt, że w roku 2023 jedna z dwóch niedziel handlowych poprzedzających pierwszy dzień Bożego Narodzenia przypada na dzień 24 grudnia, tj. Wigilię, proponuje się wprowadzenie zmiany w przepisach ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz w niektóre inne dni, zgodnie z którą niedziela 24 grudnia będzie dniem objętym zakazem handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem oraz powierzania pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem" - napisano.

Planowany termin przyjęcia projektu przez RM to IV kwartał 2023 r.

Dwie niedziele handlowe w grudniu 

Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje w siedem niedziel w roku: ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w niedzielę przed Wielkanocą oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.

Kolejna niedziela bez zakazu handlu przypada 17 grudnia br.

W ustawie ograniczającej handel w niedziele przewidziano katalog 32 wyłączeń. Zakaz handlu nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, jeśli przychody z tej działalności stanowią co najmniej 40 proc. przychodów ze sprzedaży danej placówki. Ponadto, nie obowiązuje w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym naruszaniu przepisów – kara ograniczenia wolności.

MP

Galeria handlowa. Fot. Pixabay 

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka