fot. screenhot/YouTube
fot. screenhot/YouTube

Donald Tusk na Święto Niepodległości. Symboliczne słowa

Redakcja Redakcja PO Obserwuj temat Obserwuj notkę 297
Dziś, 11 listopada, mówimy: my, naród, jesteśmy jednością. My, wielki naród polski, świętujemy rzecz najważniejszą, niepodległą Rzeczpospolitą - powiedział szef PO Donald Tusk w filmie zamieszczonym w sobotę rano w mediach społecznościowych. Nagranie nosi tytuł, "My, naród". To cytat zapożyczony z preambuły Konstytucji Stanów Zjednoczonych i nawiązanie do wystąpienia Lecha Wałęsy w amerykańskim kongresie w 1989 roku.

Przemówienie Donalda Tuska

"Odrzućmy wszystko co nas dzieli i bierzmy wszystko co nas łączy w pracy i w walce o wolność i niepodległość Polski. Te słowa Władysława Andersa brzmią dzisiaj wyjątkowo aktualnie. Naród łączy nas wszystkich w jedno. Naród jest świętością, do której każdy z nas ma prawo i nikt nigdy nie może tego prawa nas pozbawić" - powiedział Donald Tusk w filmie opublikowanym w mediach społecznościowych."Jeśli ktoś używa słowa naród, by dzielić i siać nienawiść, występuje przeciw narodowi. Jeśli ktoś słowem naród chce zasłonić nieprawość i zwykłe złodziejstwo, popełnia świętokradztwo. Dziś nasz naród świętuje niepodległość. Cały naród, cała Polska. Dziś różnice, które są prawem wolności, schodzą na dalszy plan. Bo dziś, 11 listopada, mówimy: my, naród, jesteśmy jednością. My, wielki naród polski, świętujemy rzecz najważniejszą, niepodległą Rzeczpospolitą. Moi drodzy, świętujmy i cieszmy się, że żyjemy w wolnej Polsce" - zaapelował szef PO.


Historyczne przemówienie Lecha Wałęsy

15 listopada 1989 r., Lech Wałęsa wygłosił przemówienie w Kongresie USA, które rozpoczął od słów „My, naród”, zapożyczonych z preambuły Konstytucji Stanów Zjednoczonych. "Nikomu na tej sali nie muszę przypominać, skąd one pochodzą, nie muszę też przypominać, że ja, elektryk z Gdańska, też mam prawo się nimi posługiwać" - mówił wtedy Wałęsa.


"Przez pięćdziesiąt ostatnich lat naród polski toczył trudną i ciężką bitwę. Najpierw, aby obronić swoje istnienie biologiczne, później, by ocalić swoją tożsamość narodową. I w jednym, i w drugim przypadku polska determinacja została uwieńczona sukcesem. Dziś Polska powraca do rodziny krajów demokratycznych i pluralistycznych, do kręgu wartości religijnych i europejskich. Polska na dziś ma pierwszy od półwiecza rząd niekomunistyczny, rząd niezależny i popierany przez społeczeństwo" - przemawiał lider Solidarności.

Wałęsa mówił  o znaczeniu "Solidarności”, a także o roli Polaków w obalaniu komunizmu. "Przez długie lata próbowano odciągnąć ją od ideałów, Polska nigdy się z tym nie pogodziła i dziś sięga po wolność, która jej się sprawiedliwie należy. Wraz z Polską tą drogą idą inne narody Europy Wschodniej. Runął już mur, który był granicą wolności. Mam nadzieję, że narody świata już nigdy nie pozwolą na budowę takich murów" - tymi słowami zakończył przemówienie.

ja

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka