fot. PAP/Andrzej Lange
fot. PAP/Andrzej Lange

Obchody 105. rocznicy odzyskania niepodległości - co się wydarzy?

Redakcja Redakcja Święta, rocznice Obserwuj temat Obserwuj notkę 19
W sobotę w całym kraju odbędą się uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Główne uroczystości z udziałem m.in. prezydenta Andrzeja Dudy odbędą się na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Andrzej Duda wręczy też odznaczenia państwowe. Ulicami stolicy przejdzie Marsz Niepodległości.

105. rocznica odzyskania niepodległości

Uroczystości z okazji 105. rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczną się w sobotę rano. Po godzinie 8.00 Andrzej Duda złoży wieńce przed pomnikami Ojców Niepodległości w Warszawie: Wincentego Witosa, Ignacego Jana Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego i Józefa Piłsudskiego.

W ten sam sposób twórców II RP uczczą: premier Mateusz Morawiecki, marszałek Sejmu Elżbieta Witek oraz marszałek Senatu Tomasz Grodzki. O godz. 8.20 przed pomnikiem Wincentego Witosa przy Placu Trzech Krzyży, Marszałek senior Marek Sawicki oraz delegacja PSL złożą kwiaty z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Przewidziano wypowiedzi dla mediów.

Prezydent Andrzej Duda o godz. 8.50 wręczy w Belwederze odznaczenia państwowe z okazji Święta Niepodległości. Zaplanowane jest jego wystąpienie.


Centralne obchody Święta Niepodległości

Kolejnym punktem obchodów tego dnia będzie msza św. za Ojczyznę w Świątyni Opatrzności Bożej, której będzie przewodniczyć metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. W liturgii weźmie udział Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą oraz marszałek Sejmu Elżbieta Witek i marszałek senior Sejmu Marek Sawicki. Tego dnia również w Świątyni zapłonie Świeca Niepodległości, podarowana przez papieża Piusa IX w 1867 r. z życzeniem, aby została zapalona w wolnej Polsce.

W południe odbędą się centralne obchody Święta Niepodległości na Placu Piłsudskiego z udziałem prezydenta Polski, premiera, marszałków Sejmu i Senatu. Zaplanowano uroczystą odprawę wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Oddany zostanie też salut narodowy z 21 salw armatnich. Spodziewane są wystąpienia: głowy państwa.

Następnie zaplanowane jest złożenie wieńców od Narodu przez Prezydenta RP, Marszałka Sejmu RP, Marszałka Senatu RP, Prezesa Rady Ministrów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierz

Ok. godz. 13.10 prezydent Duda, premier, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz marszałek senior Sejmu złożą także wieńce przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

Marsz Niepodległości

Po południu, ok. godz. 14 z Ronda Dmowskiego w centrum Warszawy wyruszy organizowany przez środowiska narodowe Marsz Niepodległości, który przejdzie Alejami Jerozolimskimi na błonia Stadionu Narodowego.

Część polityków PiS, w tym m.in. Jarosław Kaczyński weźmie udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości w Krakowie. Po popołudniu po mszy w katedrze wawelskiej – na którą zaproszeni są również wszyscy chcący modlić się za ojczyznę – politycy i sympatycy PiS udadzą się na spotkanie do hali Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół". Tu prezes PiS ok. 18.30 wygłosi przemówienie.

Wieńce i kwiaty od polityków opozycji

105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uczczą także politycy opozycji. Parlamentarzyści KO, m.in. wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, oraz posłowie Joanna Kluzik-Rostkowska, Czesław Mroczek, Michał Szczerba, Urszula Zielińska, Maciej Lasek i Katarzyna Piekarska złożą w sobotę rano kwiaty m.in. przy Grobie Nieznanego Żołnierza i przed pomnikami Ojców Niepodległości: Józefa Piłsudskiego (ul. gen. Tokarzewskiego-Karaszewicza) Wincentego Witosa (Plac Trzech Krzyży), Józefa Piłsudskiego (przy Belwederze), Wojciecha Korfantego (Plac Na Rozdrożu), Romana Dmowskiego (al. Szucha) oraz Ignacego Daszyńskiego (Plac Na Rozdrożu) oraz przed Pomnikiem Ignacego Paderewskiego (Park Ujazdowski).

Rano prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz weźmie udział w uroczystych obchodach Narodowego Święta Niepodległości w sanktuarium MB Gdowskiej (woj. małopolskie, powiat wielicki). Po mszy św. w intencji Ojczyzny - o godz. 10.45 złoży kwiaty pod Pomnikiem Pamięci na Rynku. Przewidziane jest tam wystąpienie prezesa PSL.

Marszałek senior Marek Sawicki wraz z delegacją PSL złoży kwiaty przed pomnikiem Wincentego Witosa na Plac Trzech Krzyży. Przewidziano tam wypowiedzi dla mediów.

Koalicyjny Klub Parlamentarny Lewicy 11 listopada, tradycyjnie złoży kwiaty w trzech miejscach w Warszawie. O godz. 9.00 przed Bramą Straceń na Cytadeli, o godz. 10.00 przed pomnikiem Ignacego Daszyńskiego oraz o godz. 11.00 na Placu Grzybowskim.

Koncert "Wolność jest w nas"

Wieczorem w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbędzie się koncert pt. "Wolność jest w nas" z udziałem wybitnych muzyków polskich i ukraińskich. "W tym roku chcieliśmy zaakcentować naszą łączność z cierpiącym narodem ukraińskim, który od wielu miesięcy heroicznie walczy o swoją niepodległość – powiedzieli organizatorzy koncertu.

Podczas koncertu będzie można usłyszeć Małą Armię Janosika, Ukraiński Chór Dziecięcy Filharmonii Krakowskiej oraz barytona Viktora Yankovskiego. Wydarzenie zwieńczy wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych takich jak "Rota", "My, Pierwsza Brygada" czy "Rozkwitały pąki białych róż", wraz z Chórem Politechniki Warszawskiej. Artystom akompaniować będzie Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej.

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada Sejm będzie otwarty dla zwiedzających, zobaczyć będzie można m.in. Hol Główny, Salę Kolumnowa, galerię Sali Posiedzeń, Korytarz Marszałkowski i Senat. Osoby chcące zwiedzić Sejm będą mogły to zrobić w godz. 10.00-16.00. Nie ma potrzeby dokonywania wcześniejszych rezerwacji, należy jedynie zabrać ze sobą dokument tożsamości i zgłosić się do Działu Przepustek.

11 listopada w Polsce obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości dla upamiętnienia przekazania przez Radę Regencyjną naczelnego dowództwa wojsk polskich Józefowi Piłsudskiemu tego dnia w 1918 r. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 1937 r. Zniesiono je w 1945 r. i przez cały okres PRL nie było oficjalnie obchodzone. Święto przywrócono w 1989 r. na mocy ustawy - od tego czasu Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada jest dniem wolnym od pracy.

ja

Na zdjęciu: Próba generalna do Uroczystej Odprawy Wart z okazji Narodowego Święta Niepodległości na pl. Piłsudskiego w Warszawie, fot. PAP/Andrzej Lange

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura