Andrzej Domański, fot. Radio Zet/screenshot YouTube
Andrzej Domański, fot. Radio Zet/screenshot YouTube

Rząd Tuska zablokuje wakacje kredytowe? "Dostęp powinien być limitowany"

Redakcja Redakcja Kredyty Obserwuj temat Obserwuj notkę 61
Poseł KO Andrzej Domański, autor programu gospodarczego PO i doradca Donalda Tuska, typowany jest na przyszłego ministra finansów. W rozmowie z Radiem Zet przyznał, że jest za ograniczeniem wakacji kredytowych. Jego zdaniem nie ma również szans na utrzymanie zerowego VAT-u na żywność.

Wakacje kredytowe - co zrobi nowy rząd?

- Nie wykluczamy, że w przyszłym roku pewna forma wakacji kredytowych będzie utrzymana, ale - w mojej opinii - powinna ona być skierowana do osób faktycznie takiej pomocy potrzebujących; dostęp powinien być limitowany - powiedział Domański w piątek w Radiu Zet 

Rząd proponuje, by wakacje kredytowe obowiązywały także w 2024 r. Według projektu, który trafił do Sejmu, zawieszenie spłaty kredytu w przyszłym roku będzie możliwe na warunkach, jakie obowiązują w br. Ale w stosunku do obowiązujących regulacji, ograniczono katalog osób uprawnionych do skorzystania z zawieszenia spłaty. "Taka możliwość przysługiwać będzie kredytobiorcom, których kwota kapitału udzielonego kredytu była nie wyższa niż 400 tys. zł" - przekazano.

Jak dodało ministerstwo, w przypadku gdy kwota kapitału udzielonego kredytu będzie wyższa niż 400 tys. zł, ale nie wyższa niż 800 tys. zł, zawieszenie spłaty będzie też możliwe. W takim przypadku koszt obsługi kredytu (rata kapitałowa i odsetkowa) będzie musiał przekroczyć 50 proc. dochodu gospodarstwa domowego. Oświadczając o spełnieniu tego warunku składający wniosek o wakacje kredytowe powinien wziąć pod uwagę średni miesięczny dochód z trzech miesięcy poprzedzających złożenie wniosku.

Domański pytany, czy wakacje kredytowe powinny obowiązywać w przyszłym roku, odparł, że "nie w takiej formie, jak do tej pory".

Dopytywany, co to znaczy, że nie w takiej formie, poseł KO odparł: "To znaczy, że warunki rynkowe ulegają zmianie, stopy procentowe powoli, ale schodzą, są obniżane". - Pamiętajmy, że wakacje kredytowe były wprowadzane w dosyć szczególnej sytuacji, inflacja nad którą nie zapanował NBP, potężna inflacja, która pustoszyła portfele Polaków spowodowała również później gwałtowne podwyżki stóp procentowych ze strony Rady Polityki Pieniężnej i w konsekwencji skokowy wzrost rat kredytów - powiedział Domański.


"Dostęp do wakacji kredytowych powinien być limitowany"

Jak dodał, "wiemy, że znacząca część tych wakacji kredytowych, tych oszczędności z tytułu wakacji kredytowych została przeznaczona tak naprawdę na nadpłacanie kredytów". - Mamy rozwiązania w systemie skierowane dla osób, które mają faktycznie problemy ze spłatą kredytów. I na tych rozwiązaniach powinien bazować system. W związku z czym absolutnie nie wykluczamy tego, że w przyszłym roku pewna forma wakacji kredytowych będzie utrzymana, ale - w mojej opinii - powinna ona być skierowana do osób faktycznie takiej pomocy potrzebujących - oświadczył polityk.

Dopytywany, czy dostęp do tych wakacji kredytowych będzie ograniczony, Domański odparł: "W mojej opinii powinien być limitowany dla tych osób, które faktycznie takiej pomocy potrzebują". Ale - jak dodał - "oczywiście to będzie jeszcze decyzja przyszłego rządu".

Na uwagę, że premier Mateusz Morawiecki skierował już do Sejmu projekt ustawy o wakacjach kredytowych w takiej samej formule jak poprzednio i pytanie czy KO, Lewica i Trzecia Droga poprą ten projekt, Domański powiedział, że to rozwiązanie musi być przedyskutowane z partnerami koalicyjnymi. "Musimy zastanowić się nad takim rozwiązaniem, które obecna większość sejmowa będzie mogła poprzeć" - podkreślił poseł KO.

Dopytywany, czy partie koalicyjne poprą ten projekt, Domański odparł: "My przedstawimy nasz projekt, nasze rozwiązania dotyczące osób, które faktycznie mają problem ze spłatą kredytu hipotecznego"

Według niego, ludziom trzeba pomagać, ale "taka pomoc rozsypana dla wszystkich nie jest pomocą efektywną". "I to, że osoby bardzo dobrze zarabiające również mogą z tych wakacji kredytowych korzystać - w mojej opinii - nie jest uzasadnione" - zaznaczył polityk.

Dopytywany, czy będzie nowy projekt ustawy w tej sprawie, Domański powiedział, iż myśli, że powinien być. "Myślę, że właściwym kryterium jest procent dochodu przeznaczany na spłatę kredytu" - podkreślił.


Koniec zerowego VAT-u na żywność?

Andrzej Domański został zapytany o możliwość przedłużenia obowiązywania zerowego podatku VAT na żywność. Jego zdaniem nie jest to dobre rozwiązanie. - Stoję na stanowisku, że VAT na żywność powinien wrócić do 5 proc. - podkreślił. - Polski system podatkowy jest w dużej mierze oparty na podatku VAT. Jeśli chcemy móc finansować niezbędne inwestycje, musimy mieć źródła przychodu – zaznaczył gość Bogdana Rymanowskiego.

Gabinet Tuska nie podniesienie ani jednego podatku? – dopytywał prowadzący. - To nie jest odpowiedź „tak” czy „nie”. Zmienia się otoczenie gospodarcze, pojawiają się nowe formy prowadzenia działalności… Zobaczymy, aczkolwiek mamy w umowie, że będziemy dążyli do obniżanie podatków – odpowiada Andrzej Domański. Polityk podkreśla, że „rezygnacja ze wszystkich podatków jest po prostu niemożliwa, jeśli chcemy finansować wydatki”.

Domański był też pytany w radiu Zet o to, co będzie z kredytem zero procent na zakup pierwszego mieszkania, bo jest co, do tego spór w koalicji KO, Lewicy i Trzeciej Drogi. - Tego rozwiązania nie ma w umowie koalicyjnej. My się z żadnej obietnicy nie wycofujemy. Będziemy rozmawiać z naszymi partnerami w koalicji na temat możliwości wprowadzenia tego rozwiązania, być może w zmodyfikowanej formule - powiedział poseł KO.

Domański został również zapytany o to, co by doradzał Donaldowi Tuskowi w sprawie niedziel handlowych, bo KO chce wszystkie niedziele handlowe, a Trzecia Droga mówi o dwóch w miesiącu. - W naszym programie były wszystkie niedziele handlowe. Będziemy szukać kompromisu. Będziemy przekonywać naszych przyjaciół do tego, aby tych niedziel handlowych w miesiącu było więcej - powiedział Domański.


ja

Na zdjęciu Andrzej Domański, fot. Radio Zet/screenshot YouTube

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka