fot. PAP
fot. PAP

Koronawirus znów w natarciu. Pilny komunikat Ministerstwa Zdrowia

Redakcja Redakcja Koronawirus Obserwuj temat Obserwuj notkę 58
Według oficjalnych danych Ministerstwa Zdrowia dziennie wykrywanych jest ponad tysiąc nowych przypadków zakażeń SARS-CoV-2 w Polsce. Resort wydał komunikat o szczepionce, która działa na nowy rodzaj koronawirusa - wariant XBB (Kraken).

Nowa szczepionka na koronawirusa

Szczepienie preparatem dopasowanym do wariantu wirusa XBB (Kraken) będzie dostępne od 6 grudnia dla wszystkich chcących zaszczepić się pacjentów - poinformował w piątek rano resort zdrowia.

Jak podano, będzie to produkt firmy Novavax, oceniany jako bardzo skuteczny i bezpieczny. Szczepienie będzie dostępne dla wszystkich chętnych pacjentów, będzie można je wykonać w punktach szczepień - przychodniach, a także aptekach. Szczepienia będą bezpłatne.

Liczba zakażeń jest znacznie większa

Zdaniem wirusologów skala zachorowań na COVID-19 może być nawet kilka-kilkanaście razy większa od oficjalnych statystyk, biorąc pod uwagę odsetek dodatnich testów. W niektórych województwach wynosi on nawet 75 proc.

- Covid atakuje cały układ immunologiczny, prowadzi do poważnych zniszczeń w organizmie. Na szczęście stał się łagodniejszy, ale wciąż nie można go lekceważyć - ostrzegał prof. Włodzimierz Gut, wirusolog z Polskiego Instytutu Higieny w rozmowie z Salon24.


ja

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości