Osoby oszczędzające na IKZE mogą skorzystać z ulgi podatkowej. Fot. PAP
Osoby oszczędzające na IKZE mogą skorzystać z ulgi podatkowej. Fot. PAP

Sposób na niższy podatek w 2024 roku. W kieszeni zostanie pokaźna suma

Redakcja Redakcja Podatki Obserwuj temat Obserwuj notkę 0
Mamy jeszcze kilka miesięcy do rozliczeń PIT w 2024 roku. Warto wiedzieć, jak równocześnie oszczędzić na emeryturę i obniżyć przyszłoroczny podatek. Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) pozwoli zatrzymać w kieszeni niebagatelną kwotę.

Limity wpłat na rachunki emerytalne

Warto pamiętać, że co roku obowiązują nowe limity wpłat na rachunki emerytalne. To 1,2-krotność przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok. Dla osób prowadzących pozarolniczą działalność jest to 1,8-krotność tego wynagrodzenia.

Nic to Wam nie mówi? Porozmawiajmy o pieniądzach. W 2023 roku limit wpłat na rachunki emerytalne to 8322 złote. W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą wynosi on 12 483 złotych.


Osoby oszczędzające na IKZE mogą skorzystać z ulgi podatkowej

Wpłata na IKZE, czyli Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego, pomoże nam zarówno zaoszczędzić na emeryturę, jak i zapłacić mniejszy podatek PIT w 2024 roku.

Osoby oszczędzające na IKZE mogą skorzystać z ulgi podatkowej. Dotyczy to wszystkich, niezależnie od tego, czy podatek płacą na zasadach ogólnych, ryczałtem lub w formie podatku liniowego.


IKZE - zapłać mniejszy podatek, oszczędź na emeryturę

Z ulgi podatkowej można skorzystać, jeśli rozliczamy się samodzielnie, z małżonkiem lub jako rodzic samotnie wychowujący dziecko. Nie ma znaczenia rodzaj umowy, na jakiej pracujemy.

Wpłata IKZE to możliwość dla emerytów, osób uzyskujących dochód, osób fizycznych oraz przedsiębiorców. Kwota przelana na IKZE zostanie odliczona. W ten sposób będą mogli zapłacić niższy podatek.

Uwaga! Żeby to zadziałało, konieczne jest przedłożenie dowodów wpłat jako podstawy do rozliczenia ulgi. 

Wpłaty muszą zawierać dane identyfikacyjne płatnika.

Kwota oszczędności będzie zależała od wysokości wpłaty dokonanej na IKZE i stawki podatku dochodowego.

Kto ile zyska dzięki odliczeniu sumy składek na IKZE

Ulga na IKZE za 2023 rok pozwala na odliczenie sumy składek wpłaconych w 2023 r. na to konto. Dzięki IKZE osoby fizyczne mogą obniżyć podatek o 2663 złotych, a samozatrudnieni, czyli osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą (JDG) o 3994 złotych. To wartości maksymalne.

Jak wygląda sytuacja w przypadku osoby fizycznej?

  • Przy maksymalnej wpłacie na IKZE i dochodach opodatkowanych na 12 proc., korzyść finansowa wyniesie 999 złotych; 
  • Podatnik samozatrudniony (JDG), opłacający PIT w tej samej wysokości, zyska 1498 złotych;

Maksymalna kwota wpłaty na IKE

Maksymalna kwota wpłaty na IKE w 2023 wynosi 20 805 złotych (6 935 zł x 3). To o 3 039 złotych więcej niż w 2022 r. Pieniądze zainwestowane na IKE są zwolnione z 19 proc. podatku od dochodów kapitałowych, czyli podatku Belki.

KW

Źródło zdjęcia: Osoby oszczędzające na IKZE mogą skorzystać z ulgi podatkowej. Fot. PAP

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka