fot. materiały partnera
fot. materiały partnera

Wojsko na terenach Orlenu. Chodzi o obiekty infrastruktury krytycznej

Redakcja Redakcja Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 5
W zakładzie Grupy Orlen Unipetrol w Kralupach odbyły się ćwiczenia Safeguard Praga I 2023. Ich celem było sprawdzenie gotowości wojsk terytorialnych i wzmocnienie współpracy w ramach Zintegrowanego Systemu Ratownictwa ochrony obiektów należących do infrastruktury krytycznej Czech.

W zakładzie Orlen Unipetrol przeprowadzono ćwiczenia wojskowe

Jak poinformował w piątek Orlen Unipetrol, planowe ćwiczenia wojskowe na terenie jego zakładu w Kralupach, gdzie znajduje się rafineria Grupy Orlen, przeprowadzono pod dowództwem Praskiego Regionalnego Dowództwa Wojskowego Czechy Środkowe. Polegały one na „doskonaleniu umiejętności żołnierzy kompanii piechoty Aktywnych Rezerw Sił Zbrojnych Republiki Czeskiej”.

„Przećwiczono różne rodzaje wojskowych i niemilitarnych incydentów związanych z bezpieczeństwem” - wyjaśnił w komunikacie Orlen Unipetrol. Jak podkreślono w informacji, celem ćwiczeń „było sprawdzenie gotowości wojsk terytorialnych i wzmocnienie współpracy w ramach Zintegrowanego Systemu Ratownictwa nad ochroną obiektów infrastruktury krytycznej państwa”.


„Utrzymanie bezpieczeństwa naszego zakładu jest dla nas priorytetem” - powiedział m.in. członek zarządu Orlen Unipetrol Maciej Romanów, cytowany w komunikacie czeskiej spółki. Wyraził jednocześnie przekonanie, że jej współpraca z wojskiem „wzmacnia bezpieczeństwo regionu i całego państwa”.

Dyrektor Okręgowego Dowództwa Wojskowego Praga - Czechy Środkowe, szef tamtejszego sztabu, płk inż. Roman Tkacik przekazał, że w ćwiczeniach Safeguard Praga I 2023 na terenie zakładu Grupy Orlen Unipetrol w Kralupach wzięło udział czterdziestu żołnierzy. „Ćwiczenia odbyły się na terenie i w bezpośrednim sąsiedztwie magazynu, gdzie składowane są gazy skroplone. Podczas ćwiczeń wykorzystano ślepą amunicję” - zaznaczył płk inż. Tkacik.

To nie pierwszy raz

Orlen Unipetrol zwrócił uwagę, że obecne ćwiczenia wojskowe w Kralupach nie były pierwszymi, którym spółka udostępniła teren swojego zakładu - w przeszłości z takiej możliwości korzystała np. czeska policja, prowadząca szkolenie w zakładzie Spolana Neratovice.


Do Grupy Orlen Unipetrol należą dwie - jedyne w Czechach - rafinerie: w Litvinowie i Kralupach, których łączna zdolność przerobu ropy naftowej wynosi ok. 8,7 mln ton rocznie, a także spółka Spolana w Neratovicach, jedyny czeski producent PCW i kaprolaktamu.

W skład Grupy Orlen Unipetrol wchodzi również Chempark Zaluzi w Litvinowie - największy w tym kraju zakład chemiczny, dwa centra badawcze w Litvinowie i Brnie oraz największa na czeskim rynku sieć stacji paliw.

Grupa Orlen to multienergetyczny koncern, który posiada m.in. siedem rafinerii, w tym cztery w Polsce - największą w Płocku, a oprócz Czech, także jedną na Litwie. Ma także ok. 3,1 tys. stacji paliw w Polsce, w Niemczech, w Czechach oraz na Słowacji, na Litwie i na Węgrzech. Zarządza również rozbudowanym segmentem petrochemicznym i segmentem wydobywczym węglowodorów.

Jak zapowiada koncern, w przyszłości chce rozwijać także bezpieczną energetykę jądrową i w ramach tego projektu do 2030 r. zamierza uruchomić co najmniej jeden mały reaktor jądrowy SMR.

SW

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka