Zagadka lotu MH370. Eksperci zajęli stanowisko ws. wpływu UFO

Redakcja Redakcja Wypadki Obserwuj temat Obserwuj notkę 17
Niedługo minie 10 lat od zaginięcia samolotu Malaysia Airlines 370, który leciał z Kuala Lumpur do Pekinu. Wokół katastrofy krąży wiele teorii spiskowych. Niedawno na platformie X (dawniej Twitter) pojawiło się kilka filmów mających świadczyć, że za zaginięciem Boeinga stoi... UFO. Eksperci szybko rozprawili się z tą teorią.

Teoria z UFO po katastrofie malezyjskiego samolotu

Zaginięcie dużego samolotu pasażerskiego wywołało falę spekulacji. Internauci postanowili przeprowadzić własne "śledztwo w tej sprawie". Zdaniem niektórych użytkowników platformy X (dawniej Twitter), za zaginięcie maszyny odpowiadać ma... pozaziemska cywilizacja. 

Dowodem w tej sprawie ma być wideo krążące po sieci. Widać na nim samolot, otoczony przez krążące wokół niego świetliste kule. Problem w tym, że nawet miłośnicy UFO obalają teorię o ataku kosmitów na malezyjską maszynę.

Wideo zdemaskował znany ekspert do spraw paranormalnych, który wypowiada się pod nickiem "Tupacabra". Zwrócił on uwagę, że sama maszyna na wideo to hiszpański samolot, a jej nagranie wykonano mniej więcej rok przed feralnym lotem malezyjskich linii lotniczych.

W sprawie jest jeszcze jeden wątek - całe nagranie to prawdopodobnie fotomontaż. Wideo ma być "dziełem" dowcipnisiów, którzy zmiksowali dwa materiały z kompletnie niezwiązanych ze sobą wydarzeń. 

Teorię z wpływem UFO obalają eksperci, cytowani przez amerykański "Newsweek". W ich przekonaniu, samolot nie został porwany przez obcą cywilizację. Wskazują na to, że sensacyjne filmiki są dziełem amatorów obróbki filmowej i manipulą. 

Tajemnica lotu MH370. Co wiemy o katastrofie?

Zaginięcie samolotu Boeing 777-200ER należącego do Malaysia Airlines to jedna z największych zagadek w historii lotnictwa pasażerskiego. Samolot podróżujący z Kuala Lumpur do Pekinu zniknął z radarów nad Morzem Południowochińskim 8 marca 2014 roku o godzinie 8.11 czasu lokalnego. Od tego momentu nie było jakiegokolwiek kontaktu z załogą oraz pasażerami.

Zakrojone na szeroką skalę poszukiwania nie przyniosły rezultatu. W kolejnych latach udało się znaleźć małe fragmenty, należące do zaginionego samolotu. W 2015 roku na Reunionie znaleziono m.in. fragment skrzydła, pasujący do tego typu maszyny. Wciąż nie udało odnaleźć się czarnych skrzynek.

Wokół feralnego lotu MH370 narosło wiele mitów i teorii spiskowych. Internetowe legendy mówią o tym, że na pokładzie miało znajdować się dużo złota, a zaginiecie było jedynie mistyfikacją.

Są też opinie, które sugerują, że maszyna została zestrzelona przez obronę wybrzeża jednego z państw leżącego nad Oceanem Indyjskim. Żołnierze niewymienionego kraju, kiedy zorientowali się, że zestrzelili cywilną maszynę, rzekomo próbowali tuszować tragedię.  

Rodziny walczą o prawdę 

Dziennikarskie śledztwo potwierdziło, że na pokładzie samolotu znajdowało się co najmniej dwóch pasażerów, którzy posługiwali się sfałszowanymi paszportami. Na pokładzie znajdowało się 239 osób – 227 pasażerów i 12 członków załogi. 

Część rodzin szuka sprawiedliwości w sądach. Ci, którzy zgodzili się na ugodę z Malaysian Airlines, otrzymały 2,5 miliona juanów (350 tys. dolarów) odszkodowania. Do marca 2021 r. około 90 rodzin odmawiało zawarcia ugody, ale liczba ta zmniejszyła się o połowę po pandemii COVID-19, gdy część ludzi wiązała koniec z końcem - przypomina CNN. Dziennikarskie śledztwo ws. tragedii MH-370 przedstawia miniserial Netfliksa "MH370: Samolot, który zniknął". 

Fot. Screen z serialu "MH370: Samolot, który zniknął"

MB

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości