pixabay
pixabay

Promocje na Cyber Monday. Strzeżcie się oszustów

Redakcja Redakcja Internet Obserwuj temat Obserwuj notkę 2
Miniony Black Friday i dzisiejszy Cyber Monday to czas, w którym miliony Polaków szukają okazji na tanie zakupy w Internecie. Niestety, jest to też okazja dla oszustów. Media donoszą, że ofiarami sieciowych przestępców mogą paść kilka milionów Polaków.

Cyber Monday. Uwaga na oszustów

Czym jest Cyfrowy Poniedziałek? Najprościej rzecz ujmując, podobnie jak w Black Friday, chodzi o zakupy w promocyjnych cenach. Tym razem chodzi jednak o zakupy przez internet. A to oznacza, że możemy stanąć przed wieloma zagrożeniami.

Duża część naszych rodaków decyduje się z tej okazji robić zakupy w sieci. A tutaj czyha na nich wiele zagrożeń. Na naiwności konsumentów wzbogacić chcą się oszuści, którzy umieszczają w sieci fałszywe oferty w podejrzanie niskich cenach.

Portal Spidersweb.pl - powołując się na badania przeprowadzone przez NordVPN - podaje, że 32 proc. Polaków zostało w przeszłości oszukanych podczas zakupów online. Aż 12 proc. na oszusta trafiło w okresie Black Friday lub Cyber Monday.

Serwis wyliczył, że w sumie około 3 mln Polaków padło ofiarą oszustwa tylko w ten specyficzny weekend wyprzedaży.

Na czym polegają oszustwa? Wcale nie chodzi tylko o dokonanie płatności za zakupy, które nigdy do nas nie dotrą. Eksperci ostrzegają też przed wyłudzeniem danych.

"Spośród wszystkich ankietowanych Polaków dokonujących zakupów w internecie, 15 proc. podałoby swój adres domowy, a 7 proc. miejsce pracy. Kolejne 5 proc. ujawniłoby nawet imiona swoich dzieci, aby zyskać szansę na zdobycie dodatkowej okazji. Większość ankietowanych Polaków w zamian za voucher przekazałaby swój adres korespondencyjny (59 proc.), a 48 proc. wskazałoby, co lubi, a czego nie" - alarmują autorzy badania.


Rośnie sprzedaż zakupów przez internet. Mamy nowe dane

Amerykańskie "zakupowe święta" stają się coraz bardziej powszechne. Potwierdzają to twarde dane zebrane przez ekspertów.

Cyber Monday w 2022 r. przyniósł 11,3 miliarda dolarów, co oznacza 5,3 proc. wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim. Tendencja wzrostowa utrzymała się pomimo inflacji, a analitycy oczekują, że wzrośnie jeszcze bardziej w nadchodzącym sezonie 2023 r.

Jak uchronić się przed oszustami? Kilka sprawdzonych rad

Pozostaje więc pytanie: na co zwracać uwagę korzystając z promocji w sieci? Przede wszystkim upewnijmy się, że dany sklep naprawdę istnieje. Jeżeli w wyszukiwarce ukaże się nam nieznana marka firmy to sprawdźmy, czy faktycznie jest ona zarejestrowana w Polsce i czy posiada adres. Do tego wystarczy nam zwykła wyszukiwarka. Uważajmy też na oszustów, którzy podszywają się pod znane marki. Takich łudząco podobnych do oryginału stron nie brakuje w sieci.

Uważajmy ponadto na podejrzanie niskie ceny. Jeśli najnowszy sprzęt komputerowy został przeceniony o kilka tysięcy złotych, to powinna nam się zapalić czerwona lampka. Takie okazje są często nierealne.

Kolejna kwestia to ochrona danych osobowych - ostatnio popularna jest metoda na tzw. kody rabatowe. O co chodzi? Oszuści próbują wyciągnąć od nas wrażliwe dane, mamiąc nas kodem, dzięki któremu uzyskamy atrakcyjne zniżki w danych sklepach. Naszą czujność powinna wzbudzić np. prośba o podanie numeru PESEL lub dowodu osobistego. Co ważne, warto zwrócić się bezpośrednio do sklepów, czy obsługują oni w ogóle tego typu promocje.  

MB

Fot. Zakupy przez internet. Źródło: Pixabay.com

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj2 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie