Ukraina uderzyła w miejsce ważne dla Rosji i Chin. Fot. Pravda.com.ua / open source
Ukraina uderzyła w miejsce ważne dla Rosji i Chin. Fot. Pravda.com.ua / open source

Ukraina uderzyła w czuły punkt Rosji i Chin. Operacja służb specjalnych

Redakcja Redakcja Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 26
Ukraińskie media podają, że służby specjalne Kijowa wysadziły strategiczne połączenie kolejowe między Rosją a Chinami. „SBU wysadziła strategiczną linię kolejową w Rosji. Prowadzi do Chin” - przekazał ukraiński serwis RBC. Do wybuchu miało dojść w czwartek w nocy.

Ukraina uderzyła w tunel kolejowy ważny dla Rosji i Chin

Dziś w nocy doszło do eksplozji na [kolejowej - red.] linii Bajkał-Amur, która znajduje się w Buriacji. Była to udana operacja Służby Bezpieczeństwa Ukrainy - donosi ukraińska „Prawda”.

Zaatakowany przez Ukraińców obiekt to tunel Siewieromuj imienia Bezsołowa (północna Buriacja).

– To właściwie jedyny poważny sposób komunikacji kolejowej pomiędzy Federacją Rosyjską a Chinami. A obecnie to trasa, z której korzysta Rosja, m.in. dla dostaw wojskowych, jest sparaliżowana – mówią rozmówcy.


Zamach bombowy na rosyjskich głębokich tyłach

Według źródeł RBC zamach bombowy to kolejna udana operacja specjalna SBU, choć służby specjalne oficjalnie tego nie skomentowały.

Według rozmówcy agencji Interfax na miejscu zdarzenia pracują funkcjonariusze rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) i kolejarze, którzy starają się "zminimalizować następstwa operacji specjalnej SBU".


Magistrala Bajkalsko-Amurska i tunel kolejowy imienia Bezsołowa 

Magistrala Bajkalsko-Amurska (BAM) to linia kolejowa w azjatyckiej części Rosji. Jej długość wynosi 4234 km. Trasa biegnie od Ust-Kut nad rzeką Leną do Komsomolska nad Amurem.

Główna część kolei została zbudowana w latach 1974-84. Istnieją trzy odgałęzienia Kolei Transsyberyjskiej.

Tunel kolejowy imienia Bezsołowa znajduje Republice Buriacji na głównej linii Bajkał-Amur (węzeł Itykit — stacja Okusikan). Otwarty został 5 grudnia 2003 roku. To najdłuższy tunel kolejowy w Rosji o długości 15 343 metrów.

Podkreślmy, że Chiny odmówiły przyłączenia się do sankcji nałożonych przez USA na kraj agresora. Pekin usiłował przedstawić swój „plan pokojowy” dla regionu, ale żadna ze stron konfliktu nie brała go na poważnie

KW

Źródło zdjęcia: Ukraina uderzyła w miejsce ważne dla Rosji i Chin. Fot. Pravda.com.ua / open source

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka