Donald Tusk. Fot. PAP/Marcin Obara
Donald Tusk. Fot. PAP/Marcin Obara

Skład rządu Donalda Tuska. Lewica obejmie kilka resortów, a to nie wszystko

Redakcja Redakcja Rząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 60
Lewica w przyszłym rządzie Donalda Tuska uzyska kierownictwo w trzech ministerstwach - podała Polska Agencja Prasowa. Z kolei Polsat News nieoficjalnie informuje, że formacja Włodzimierza Czarzastego może liczyć także na co najmniej sześciu wiceszefów resortów. Na tym nie koniec. Kolejne nazwiska w rządzie Tuska wydają się już pewne. Według Polsat News Izabela Leszczyna zostanie ministrem zdrowia.

Rząd Donalda Tuska. Trzy resorty dla Lewicy

Cyfryzacja, rodzina i praca oraz nauka i szkolnictwo wyższe - za te resorty w rządzie Donalda Tuska miałaby odpowiadać Lewica. Politycy tej formacji mieliby także wpływ na Ministerstwo Sprawiedliwości, MSWiA, MSZ czy resorty aktywów państwowych, zdrowia i kulturę.

Wiadomo, że Ministerstwo Cyfryzacji przypadnie szefowi Klubu Parlamentarnego Lewicy Krzysztofowi Gawkowskiemu. Polityk obejmie także tekę wicepremiera.

Lewica w nowym rządzie Donalda Tuska liczyła na Ministerstwo Edukacji i Nauki. To jednak zostanie ponownie podzielone na edukację i szkolnictwo wyższe. Szefową MEN zostanie Barbara Nowacka.


Szkolnictwem wyższym w nowym rządzie zajmie się Dariusz Wieczorek lub dr Karolina Zioło-Pużuk (dotychczasowa wiceszefowa Kancelarii Senatu).

Według polsatnews.pl resort nauki i szkolnictwa wyższego przypadnie dr Zioło-Pużuk. To wykładowczyni na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Resort rodziny i polityki społecznej dla Lewicy

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, która miała pierwotnie objąć stanowisko ministra edukacji narodowej, dostanie resort rodziny i polityki społecznej. Wcześniej to Katarzyna Kotula była rozważana jako szefowa resortu, którego znaczenie znacznie się zwiększyło za rządów PiS.

Kotula objęła przewodniczenie sejmowej komisji zajmującej się kształtowaniem polityk społecznych państwa. Przewodniczący Komisji otrzymują dodatkowo 20 proc. uposażenia (około 2 565 zł brutto) – podaje Polsat News.

Wiceministrem sprawiedliwości zostanie Krzysztof Śmiszek. Początkowo kandydatką lewicy na to stanowisko była posłanka Anna Maria Żukowska. Żukowska ostatecznie trafiła z nominacji izby niższej Parlamentu do Krajowej Rady Sądownictwa, a Śmiszek obejmie funkcję wiceszefa resortu sprawiedliwości.


Izabela Leszczyna ministrem zdrowia

Co z ministerstwem zdrowia? Resort ostatecznie trafi do Koalicji Obywatelskiej. Izabela Leszczyna ma być nowym ministrem zdrowia. Lewica na stanowisko wiceministra zaproponowała senatora Wojciecha Koniecznego. To lekarz i dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie.

Teki wiceministrów uzyskać mają także: Andrzej Szejna (Ministerstwo Spraw Zagranicznych), Joanna Scheuring-Wielgus (Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego), Wiesław Szczepański (Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji), Marcin Kulasek (Ministerstwo Aktywów Państwowych).

KW

Źródło zdjęcia: Donald Tusk. Fot. PAP/Marcin Obara

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka