Danuta Holecka. Fot. TVP
Danuta Holecka. Fot. TVP

Danuta Holecka odchodzi z TVP. Padła już konkretna data

Redakcja Redakcja Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 101
Danuta Holecka, szefowa „Wiadomości” TVP1, ma zniknąć z grafiku prowadzących 13 grudnia – źródła Salon24.pl potwierdziły informację podawaną nieoficjalnie przez inne media. Holecka sama poprosiła o taki termin. Prawnicy pracują nad rozwiązaniem umowy między TVP a firmą Danuty Holeckiej. Właśnie na jej podstawie znana dziennikarka prowadziła sztandarowy i kontrowersyjny program informacyjny TVP, czyli „Wiadomości”. Holecka odchodzi z TVP - tuż przed zaprzysiężeniem rządu Donalda Tuska.

Danuta Holecka odchodzi z TVP

O sprawie pierwszy napisał portal natemat.pl.

Holecka zniknie z „Wiadomości” 13 grudnia, o co sama prosiła. Co ciekawe, jest jeszcze zapisana w styczniowym grafiku „Wiadomości”, ale ponoć tego wpisu dokonano pro forma, by nie wzbudzać zainteresowania zniknięciem Holeckiej od 13 grudnia – twierdzi Gazeta.pl.

W TVP trwa teraz proces rozwiązywania umowy między Holecką a jej firmą D.D.H. Studio "V", na podstawie której prowadziła „Wiadomości”.

Miesiąc temu Danuta Holecka mówiła Wirtualnej Polsce, że nie zna planów opozycji szykującej się do przejęcia władzy i „spokojnie pracuje i nigdzie się nie wybiera”. Biuro prasowe TVP zapewniało, że „spółka nie planuje zakończenia współpracy z redaktor Danutą Holecką”.


Holecka nie poprowadzi "Wiadomości" od 13 grudnia

Skąd data - 13 grudnia - na zniknięcie Danuty Holeckiej z „Wiadomości”? 

11 grudnia premier Mateusz Morawiecki wygłosi expose. Następnie Sejm zagłosuje nad wotum zaufania dla jego rządu. Jeśli nie uzyska większości, trzeci rząd Morawieckiego upadnie. 

Jeszcze wieczorem 11 grudnia Sejm może wybrać Donalda Tuska. Może to stać się też 12 grudnia. Najpewniej 13 grudnia prezydent Andrzej Duda zaprzysięgnie wspólny rząd Koalicji Obywatelskiej, PSL, Polski 2050 i Lewicy.

Przypomnijmy, że przyszła władza ma kilka scenariuszy na błyskawiczną wymianę ludzi w mediach publicznych. Najczęściej mowa o postawieniu w stan likwidacji TVP i wprowadzeniu tam nowych władz. To ma otworzyć szybką drogę do wymiany szefostwa Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, szefów redakcji programów informacyjnych, a także wydawców i reporterów.

Danuta Holecka kieruje redakcją „Wiadomości” od 2019 roku.


Holecka i umowa na firmę D.D.H. Studio „V”

Holecka ma podpisane z TVP dwie umowy: o pracę i na firmę D.D.H. Studio „V”. Pierwsza umowa opiewa na kwoty w wysokości tysięcy zł. Wedle Onetu sprawy mają się inaczej jeśli chodzi o umowę na firmę.


Umowa z września 2020 roku z należącą do Holeckiej D.D.H. Studio „V” zakładała 46 tys. zł netto miesięcznie za prowadzenie 10-11 wydań, natomiast w umowie z lutego 2023 r., mającej obowiązywać do lipca 2025 roku, stawkę podwyższono do 50 tys. zł. Łączna wartość pierwszego kontraktu nie mogła przekroczyć 2,07 mln zł, a drugiego - 2 mln zł.


Danuta Holecka w przyszłym roku skończy 56 lat i wejdzie w okres ochronny przed emeryturą, w którym nie będzie mogła zostać zwolniona - podają Wirtualne Media.

Niedawno pisaliśmy, że z „Wiadomości” znikają ludzie kojarzeni z odchodzącą władzą. Już odeszli Bartłomiej Graczak (prezenter TVP Info i reporter "Wiadomości") i Karol Jałtuszewski ("Wiadomości"). Kolejne nazwisko to Damian Diaz, który znalazł posadę w Narodowym Banku Polskim. 

Danuta Holecka pracuje w TVP od 1993 roku. Na początku swojej kariery medialnej relacjonowała wydarzenia z Sejmu.

KW

Źródło zdjęcia: Danuta Holecka. Fot. TVP

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj101 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura