Prezydent RP Andrzej Duda. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Prezydent RP Andrzej Duda. Fot. PAP/Radek Pietruszka

Prezydent Polski w Davos bije na alarm. „Nie możemy do tego dopuścić”

Redakcja Redakcja Prezydent Obserwuj temat Obserwuj notkę 55
Jeśli Rosja pokona Ukrainę, to zaatakuje następne kraje, będzie chciała podporządkować sobie kraje nadbałtyckie, państwa Kaukazu i Azji Centralnej - powiedział w czwartek w Davos prezydent RP Andrzej Duda.

Andrzej Duda: Putin świadomie eskaluje konflikt

Polski przywódca, który przemawiał jako pierwszy z zaproszonych polityków podczas Śniadania Ukraińskiego w ramach Światowego Forum Ekonomicznego, stwierdził, że Władimir Putin świadomie eskaluje konflikt.

Dodał, że jeśli Rosja zdobędzie Ukrainę, będzie to znak dla całego wolnego świata, że musi szykować się do wojny.

– Putin postanowił podpalić świat. 30 lat po upadku ZSRR jesteśmy świadkami odrodzenia rosyjskiego imperializmu. Wojna rozpętana na Ukrainie przez Putina to największy konflikt w Europie po zakończeniu II wojny światowej. Mamy do czynienia z mordowaniem ludności cywilnej, deportacjami dzieci, pogwałceniem prawa międzynarodowego – oświadczył Duda. – Putin usiłuje przemocą zniszczyć wartości wolnego świata, takie jak godność i wolność – ocenił.


Prezydent RP: Ukraińcy bronią wartości wolnego świata

– Rosjanie mają nadzieję, że Zachód ograniczy lub wstrzyma pomoc dla Ukrainy. Nie możemy do tego dopuścić. Musimy być przygotowani na długą drogę do zwycięstwa Ukrainy i odbudowy tego kraju. (...) Musimy pomóc naszym ukraińskim przyjaciołom – podkreślił polski przywódca. – Ukraińcy bronią wartości wolnego świata. Nie możemy o tym zapominać – dodał.

– Gdy ktoś mnie pyta, czy należy rozpocząć negocjacje pokojowe, moja odpowiedź jest jedna: to zależy od samych Ukraińców, od nikogo innego – oświadczył Duda.

Polski prezydent powiedział też, że zwiedził wystawę poświęconą rosyjskim zbrodniom na Ukrainie, prezentowaną w Domu Ukraińskim w Davos. – Widziałem setki dokumentów i zdjęć dokumentujących rosyjskie okrucieństwa – oświadczył.


Śniadanie Ukraińskie w Davos

Śniadanie Ukraińskie w Davos zostało zorganizowane przez fundację Wiktora Pinczuka, ukraińskiego polityka i przedsiębiorcy, który otworzył czwartkowe spotkanie. Moderatorem dyskusji, w której oprócz prezydenta Dudy uczestniczyli m.in. prezydent Łotwy Edgars Rinkeviczs, premier Chorwacji Andrej Plenković i ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba, był amerykański politolog i publicysta Fareed Zakaria.

KW

Źródło zdjęcia: Prezydent RP Andrzej Duda. Fot. PAP/Radek Pietruszka

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka