Będzie nowy prezes PKO BP. Fot. Materiały prasowe PKO BP
Będzie nowy prezes PKO BP. Fot. Materiały prasowe PKO BP

Kto zostanie nowym prezesem PKO BP? Ta zmiana zatrzęsłaby też innym bankiem

Redakcja Redakcja Biznes Obserwuj temat Obserwuj notkę 37
Zapowiada się duża zmiana na polskim rynku finansowym. Największe szanse na zostanie nowym prezesem największego polskiego banku PKO BP ma Cezary Stypułkowski. Obecnie zasiada on na fotelu prezesa mBanku. Na giełdzie są też dwa inne nazwiska. Decyzje w tej sprawie zapadną na początku lutego.

Cezary Stypułkowski nowym prezesem PKO BP?

Serwis bankier.pl, powołując się na własne informacje z nieoficjalnych źródeł, informuje, że jedną z głównych kandydatur do objęcia funkcji prezesa w PKO BP jest Cezary Stypułkowski, który obecnie zasiada na tym samym fotelu w mBanku. Jeśli rada podejmie takową decyzję, to Stypułkowski zacznie pełnić obowiązki prezesa od razu, ale formalnie stanowisko to obejmie po tym, jak uzyska zielone światło od Komisji Nadzoru Finansowego.


Stypułkowski pełni funkcję prezesa mBanku od 2010 roku (wówczas nosił nazwę BRE Bank). mBank należy do czołówki uniwersalnych banków komercyjnych w Polsce. Strategicznym akcjonariuszem mBanku jest niemiecki Commerzbank. Bank jest notowany na GPW w 1992 r. i wchodzi w skład indeksu WIG20.

Na giełdzie nazwisk do objęcia funkcji prezesa PKO BP, są też inne kandydatury. Są nimi: były wiceprezes PKO BP Jacek Obłękowski oraz zajmujący się rozwojem własnego biznesu, fintechu WealthSeed Sławomir Lachowski, uznawany też za twórcę mBanku.

Kiedy zapadnie decyzja? 

Nazwisko nowego prezesa PKO BP poznamy najprawdopodobniej 10 lutego. Tego dnia - według ustaleń "Pulsu Biznesu" - odbędzie się pierwsze posiedzenie rady nadzorczej PKO BP w nowym składzie. Wcześniej, bo 2 lutego odbędzie się walne zgromadzenie akcjonariuszy PKO BP. 

Zgodnie ze statutem rada nadzorcza musi z wymianą prezesa czy członków zarządu zaczekać co najmniej siedem dni. W jej skład wchodzi obecnie 10 osób. Przewodniczącym jest Robert Pietryszyn, a zastępcą Wojciech Jasiński. W jej skład wchodzi także Maciej Łopiński. Zarówno on, jak i Jasińsk isą uważani za jednych z najbardziej zaufanych ludzi Jarosława Kaczyńskiego

Obecny prezes PKO BP Dariusz Szwed szefuje w największym polskim banku od kwietnia 2023 roku, a z końcem sierpnia ubiegłego roku uzyskał zgodę KNF na jego formalne objęcie. 

MP

Będzie nowy prezes PKO BP. Fot. Materiały prasowe PKO BP

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka