Władysław Kosiniak-Kamysz. Fot. PAP/Leszek Szymański
Władysław Kosiniak-Kamysz. Fot. PAP/Leszek Szymański

Kosiniak-Kamysz w Brukseli. Ważne spotkania szefa MON

Redakcja Redakcja NATO Obserwuj temat Obserwuj notkę 14
We wtorek i środę wicepremier, Władysław Kosiniak-Kamysz będzie przebywał w Brukseli. Spotka się z ministrami obrony państw UE, a także sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem oraz ministrami obrony Niemiec i Ukrainy.

Podróż szefa MON do Brukseli

O wizycie szefa MON w Brukseli poinformowało MON we wtorek rano. Jak czytamy w komunikacie, wizyta rozpocznie się we wtorek od podpisania listu intencyjnego dotyczącego procedur przemieszczania wojsk z ministrami obrony Niderlandów i Niemiec, a następnie zaplanowane jest spotkanie bilateralne z Borisem Pistoriusem, szefem niemieckiego MON.

Następnie, jak czytamy, odbędzie się nieformalne spotkanie ministrów obrony krajów UE z udziałem sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga, podsekretarza generalnego ONZ Jean-Pierra Lacroix oraz przewodniczącej Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony Parlamentu Europejskiego Natalie Loiseau.


Pierwsze ważne spotkania Władysława Kosiniaka-Kamysza 

W środę, jak informuje MON ministrowie obrony państw UE spotkają się z ministrem obrony Ukrainy Rustemem Umierowem i "odbędą szereg spotkań roboczych dotyczących wsparcia dla Ukrainy, zaangażowania wojskowego UE w innych częściach świata i wsparcia dla europejskiego przemysłu obronnego". W planach jest także spotkanie Kosiniaka-Kamysza z Umierowem; jak wskazano, ma ono dotyczyć sytuacji na froncie i pomocy oczekiwanej przez Ukrainę, zarówno materiałowej, jak i szkoleniowej.

Następnie, podczas kolejnego spotkania roboczego ministrowie obrony państw UW omówią krótko- i długoterminowe wsparcie Ukrainy, ocenią postępy w realizacji misji szkoleniowej EUMAM Ukraine i inicjatywy wspólnych europejskich zakupów amunicji oraz perspektywy utworzenia zaproponowanego Funduszu Wsparcia Ukrainy (Ukraine Assistance Fund). Ministrowie otrzymają także informację dotyczącą przyszłych zobowiązań Europy wobec Ukrainy w zakresie bezpieczeństwa.

Jakie tematy zostaną poruszone 

Szefowie MON mają też omówić możliwości wsparcia europejskiego przemysłu obronnego, w szczególności kwestie, które powinny zostać ujęte w planowanej Europejskiej Strategii Przemysłu Obronnego (European Defence Industry Strategy) oraz Europejskim Programie Przemysłu Obronnego (European Defence Industry Programme).

"Poruszony zostanie temat wymaganych zdolności koniecznych do organizowania misji wojskowych w przyszłości, w tym Zdolności Szybkiego Reagowania UE (EU Rapid Deployment Capacity). Przedyskutują także wątki sytuacji bezpieczeństwa w regionie Sahelu i Zatoki Gwinejskiej oraz ostatnie wydarzenia na Morzu Czerwonym, w tym wysiłki UE mające na celu zachowanie tam wolności żeglugi" - informuje resort obrony.

W trakcie wizyty zaplanowana jest wypowiedź Kosiniaka-Kamysza dla mediów; ma ona odbyć się w środę ok. godz. 13.45 w Stałym Przedstawicielstwie RP w Brukseli.

MP

Władysław Kosiniak-Kamysz. Fot. PAP/Leszek Szymański

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka