Białoruski dyktator Alaksandr Łukaszenka. Fot. EPA/VYACHESLAV PROKOFYEV
Białoruski dyktator Alaksandr Łukaszenka. Fot. EPA/VYACHESLAV PROKOFYEV

Reżim Łukaszenki przebił dno. Dyktator pozwolił wojsku strzelać do cywilów

Redakcja Redakcja Białoruś Obserwuj temat Obserwuj notkę 22
Białoruś od 1994 roku jest pod dyktaturą Alaksandra Łukaszenki. Dyktator nie próbuje już nawet udawać, że jest inaczej. Tym razem wydał dekret zezwalający wojsku na używanie broni wobec cywilów.

Białoruś. Wojsko może strzelać do cywilów 

Na państwowym portalu prawnym Białorusi opublikowano dekret Łukaszenki o zmianach w regulaminie służby wewnętrznej Sił Zbrojnych Republiki Białoruś. Teraz żołnierze mają prawo używać broni palnej przeciw obywatelom.

Co więcej, żołnierz nie będzie ponosić odpowiedzialności za zranienie czy śmierć cywila.

Wcześniej w regulaminie było napisane, że użycie przez żołnierza siły fizycznej, środków specjalnych, broni czy sprzętu wojskowego w sytuacji przekroczenia uprawnień „niesie za sobą odpowiedzialność przewidzianą aktami ustawodawczymi”.

Białoruska policja od lat jest agresywna wobec obywateli 

Biełaruski Hajun zauważa przy tym, że żołnierze białoruscy wielokrotnie używali broni przeciw cywilom po sfałszowanych wyborach prezydenckich z 2020 roku, a więc jeszcze przed zmianą regulaminu służby wewnętrznej sił zbrojnych. Ich działania prowadziły niekiedy do poważnych uszkodzeń ciała, a nawet śmierci.

W 2020 r. został zabity w Brześciu na zachodzie Białorusi uczestnik protestów przeciw Łukaszence. Strzelił mu w tył głowy kapitan sił specjalnych Raman Hawryłau, który na procesie występował jako poszkodowany, zabity demonstrant zaś był oskarżony o stawianie oporu funkcjonariuszom organów bezpieczeństwa.

MP

Białoruski dyktator Alaksandr Łukaszenka. Fot. EPA/VYACHESLAV PROKOFYEV

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka