Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: Salon24
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: Salon24

Miliardy złotych dla górników. Ogromne odszkodowania to dopiero początek

Redakcja Redakcja Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 27
Ponad 1,3 miliarda złotych odszkodowania trafi do górników z zamykanych kopalń. W sumie do 2031 roku otrzymają oni 28,8 mld złotych.

Komisja Europejska akceptuje polski program 

Komisja Europejska zaakceptowała polski Program pomocy państwa w celu złagodzenia kosztów społecznych związane z zamykaniem elektrowni opalanych węglem kamiennym i brunatnym oraz kopalni węgla brunatnego zaakceptowała program pomocowy dla górników i energetyków. W pierwszej kolejności skorzystają z niego pracownicy ZE PAK SA, w skład którego wchodzą kopalnia węgla brunatnego oraz opalana nim elektrownia w Pątnowie. Wartość pomocy to 300 mln euro, czyli ok. 1,3 mld złotych. Zatwierdzenie dotacji z budżetu to efekt wizyty przedstawicieli polskiego rządu w Brukseli. Minister aktywów państwowych Borys Budka i minister przemysłu Marzena Czarnecka rozmawiali tam z przedstawicielami Komisji Europejskiej o funduszach dla polskiego górnictwa.

To jednak nie wszystko, bo zgodnie z ustawą podpisaną w 2022 roku przez prezydenta do 2031 roku do górników z likwidowanych spółek trafi 28,8 mld zł. Część będzie stanowiła odszkodowanie, a część pomoże utrzymać miejsca pracy w nierentownych zakładach.Wielki sukces związków zawodowych 

Z decyzji cieszą się pracownicy ZE PAK, którzy z zadowoleniem przyjęli informację o zaakceptowaniu programu pomocowego. Zakłada on wcześniejsze emerytury i odprawy dla górników i energetyków związanych z sektorem węgla brunatnego.

- To wielki sukces związków zawodowych oraz wspaniały dzień dla wszystkich górników i energetyków - powiedziała Alicja Messerszmidt ze Związku Zawodowego „Kadra” przy PAK KWB Konin. - Program wypracowany został ponad podziałami politycznymi i z uwzględnieniem strony społecznej.

Piotr Woźny, prezes ZE PAK SA w komunikacie przesłanym Polskiej Agencji Prasowej ocenił, że „to kolejny krok milowy w naszym procesie odpowiedzialnego odchodzenia od węgla. Budując nowe aktywa oparte głównie o OZE nie zapominamy o naszych pracownikach. Naszym zaangażowaniem w ten proces pokazujemy, że jesteśmy partnerem w dekarbonizacji polskiej energetyki dla polskiego rządu i Brukseli”.

To oni skorzystają pierwsi 

Program obejmie blisko 23 tys. pracowników w całej Polsce, ale to właśnie górnicy i energetycy ze Wschodniej Wielkopolski skorzystają z niego jako pierwsi. ZE PAK SA jest w trakcie wygaszania kolejnych odkrywek węgla brunatnego. Tylko w zeszłym roku zakończyło się wydobycie w odkrywkach Drzewce i Jóźwin. W planach jest również zastąpienie opalanej węglem elektrowni Pątnów reaktorami jądrowymi, które ZE PAK chce wybudować razem z państwową PGE oraz koreańskim koncernem KHNP.

Z programu osłonowego skorzystać może kilkuset pracowników firmy. Przyjęta już przez polski parlament ustawa zakłada płatne urlopy dla pracowników, którym do osiągnięcia wieku emerytalnego brakują maksymalnie cztery lata oraz roczne odprawy, które mogą zastąpić odprawy w ramach układów zbiorowych pracy. Program pochłonie 300 mln euro i ma trwać do 2034 r. Nowe prawo kwalifikowane jako pomoc publiczna musiało uzyskać zgodę Komisji Europejskiej. Na decyzję górnicy i energetycy czekali od września ubiegłego roku.

Wsparcie dla zwalnianych górników i pracowników elektrowni wykorzystujących węgiel jest elementem tzw. umowy społecznej dotyczącej odejścia od węgla w Polsce. Negocjował ją jeszcze poprzedni rząd. Umowa został podpisana w maju 2021 roku. Reguluje zasady i tempo wygaszania kopalń węgla energetycznego w Polsce do 2049 roku. 

Tomasz Wypych 

Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: Salon24

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka