Wielki protest rolników. Fot. X/@grazwiatr
Wielki protest rolników. Fot. X/@grazwiatr

Rolnicy zablokują ulice w całej Polsce. Kołodziejczak może mieć problem

Redakcja Redakcja Protesty społeczne Obserwuj temat Obserwuj notkę 127
Już dziś rozpoczyna się wielki protest rolników. W związku z tym, w wielu miejscowościach mogą być utrudnienia w ruchu drogowym. Protestujący sprzeciwiają się wprowadzaniu unijnego Zielonego Ładu i napływowi towarów z Ukrainy. Zapowiadają też, że nie będzie taryfy ulgowej dla Michała Kołodziejczaka, wiceministra rolnictwa.

Wielki protest rolników 

W piątek rozpoczyna się 30-dniowy protest rolników. Powodem jest decyzja Komisji Europejskiej o przedłużeniu bezcłowego handlu z Ukrainą do 2025 r. Rolnicy zablokują ulice i drogi w całej Polsce. W niektórych miejscach utrudnienia w ruchu pojazdów, czy komunikacji w miastach mogą zacząć się wcześnie rano i trwać nawet do godz. 18. W przypadku przejść granicznych planowane są nawet miesięczne blokady. Niektóre samorządy proszą rodziców o rozważenie, czy przywozić w piątek dzieci do szkół.

Protestujący rolnicy sprzeciwiają się wprowadzaniu unijnego Zielonego Ładu i napływowi towarów z Ukrainy. Poprzednio protestowali 24 stycznia, jednak było to na znacznie mniejszą skalę. 

"Nasza cierpliwość się wyczerpała. Stanowisko Brukseli z ostatniego dnia stycznia 2024 r. jest dla całej naszej społeczności rolniczej nie do przyjęcia. Dodatkowo bierność władz Polski i deklaracje współpracy z Komisją Europejską oraz zapowiedzi respektowania wszystkich decyzji Komisji Europejskiej w sprawie importu płodów rolnych i artykułów spożywczych z Ukrainy nie pozostawia nam innego wyboru jak ogłosić strajk generalny" – poinformował NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność". 


Kołodziejczak: Ciągle jestem z rolnikami 

O piątkowy protest zapytany został w RMF FM wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak, który podkreślił, że "ciągle jest z rolnikami. Nawiązując do dzisiejszych blokad powiedział, że "niektórzy chcieliby wymagać więcej od tych, którzy rządzą 50 dni niż tych, którzy rządzili przez 8 lat".

– Rolnicy nie tylko w Polsce, ale w całym Unii Europejskiej budzą społeczeństwo. I to jest wielka rzecz, którą robią – podsumował Kołodziejczak.

Rolnicy jednak nie są pozytywnie nastawieni do Michała Kołodziejczaka, który cały czas zapewnia, że jest "jednym z nich". Portal wp.pl od jednego z koordynatorów protestu w Poznania usłyszał: – Michał Kołodziejczak niech się nawet nie pokazuje. Flagę AgroUnii rozerwałoby na strzępy. 

– Niedawno, pojawił się na granicy z Ukrainą, kontrolował import zboża. To było nieskuteczne, robione na pokaz, bo cały czas od rolników z granicy słyszymy, że import trwa na podstawie kontraktów sprzed ogłoszenia embarga. Odcinamy się od partii politycznych i nie chcemy, aby ktokolwiek z polityków podpinał się pod protest – dodał rozmówca portalu. 

Rolnicy zablokują ulice 

Ze względu na protest rolników, duże miasta w Polsce czeka paraliż. W Wielkopolsce jedne z największych utrudnień spodziewane są w Poznaniu - nie tylko przed urzędem wojewódzkim przy Alejach Niepodległości, ale też na odcinku miedz ul. Niezłomnych i Parkiem Cytadela. Miasto zapewniło, że normalnie ma odbywać się ruch tramwajowy, ale utrudnienia dla kierowców spodziewane są też w centrum i na drogach dojazdowych do stolicy Wielkopolski z 12 kierunków. W województwie komunikacyjne problemy mogą dotknąć podróżnych m.in. w okolicach Gniezna, Koła, Konina, Piły, Leszna, Kościana, Kalisza, Słupcy, Szamotuł, Śremu, Środy Wielkopolskiej, Kępna, Ostrowa Wlkp., Pleszewa, Rawicza, Złotowa i Wrześni.


Na Mazowszu kierowcy mogą m.in. zostać zatrzymani przez rolników przy Mińsku Mazowieckim - między Trzebuczą, fragment A2 i dk92 przez Kałuszyn do Stojadeł i stąd przez dk50 do ronda Arynów. Utrudnienia mogą dotknąć też podróżujących od Kacic k. Pułtuska dk61 w przez Serock i Wierzbicę do Jabłonnej.

W Świętokrzyskiem do utrudnień w ruchu może dojść w Kielcach, gdzie przed urząd wojewódzki planowany jest przyjazd rolników z całego regionu. W okolicach Sandomierza utrudnienia mogą spotkać kierowców na dk77 i 79 ale też w Łoniowie, Pińczowie, Ożarowie i Kazimierzy Wielkiej.

We Wrocławiu kierowcy mogą oczekiwać trudności w pobliżu osiedla Psie Pole na dwóch z trzech pasów al. Jana III Sobieskiego i na Wschodniej Obwodnicy Wrocławia - od ronda przy Kiełczowie do ronda przy Łanach. Oprócz tego w ok. 30 miejscach Dolnego Śląska podróż może być utrudniona - tylko na dk8 zapowiedziano osiem blokad m.in. od wjazdu na Autostradową Obwodnicę Wrocławia przez Kłodzko do Kudowy-Zdrój. Utrudnienia spodziewane są też na wiadukcie nad autostradą A4 na wysokości węzła Kostomłoty i na S5 między Prusicami a Trzebnicą.


W woj. śląskim problemy komunikacyjne mogą dotknąć podróżujących dk44 między gliwickim centrum handlowym Europa Centralna a sklepem Auchan w Mikołowie, węzłem tej drogi w Tychach do ronda przy KWK "Piast" w Bieruniu i dalej na dk1 w kierunku Pszczyny - do węzła z ul. Sikorskiego. W Pawłowicach utrudnienia spodziewane są na dk81 - między stacją paliw Uniwar do Ochabów.

MP

Wielki protest rolników. Fot. X/@grazwiatr

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo