Janusz Wojciechowski (L) i Manfred Weber (P). Fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET
Janusz Wojciechowski (L) i Manfred Weber (P). Fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Weber atakuje Wojciechowskiego. Partia żąda ustąpienia komisarza

Redakcja Redakcja UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 59
Europejska Partia Ludowa wzywa Janusza Wojciechowskiego do rezygnacji z funkcji komisarza ds. rolnictwa. Manfred Weber, przewodniczący EPL w europarlamencie swój apel wystosował w rozmowie z Onetem.

Manfred Weber krytykuje Wojciechowskiego i chce jego ustąpienia

Według Manfreda Webera, komisarzowi ds. rolnictwa „nie tylko nie udało się skierować Komisji w stronę bardziej pełnego szacunku i opartego na współpracy podejścia do rolników, ale także nie udało mu się umieścić bezpieczeństwa żywnościowego i produkcji żywności w centrum prac Komisji”.

– Podczas gdy europejscy producenci żywności proszą po prostu o nadzieję na perspektywę gospodarczą, komisarz ds. rolnictwa był w większości nieobecny, a nawet unikał debaty na posiedzeniu plenarnym w szczytowym momencie protestów rolników – powiedział Weber.

Niemiecki polityk oświadczył, iż EPL nie widzi możliwości, aby Wojciechowski się z tego „otrząsnął”, dlatego wzywa do jego dymisji.


Przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej krytykuje PiS

Weber mocno skrytykował również Prawo i Sprawiedliwość i Grupę Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR), do której partia Kaczyńskiego należy w Parlamencie Europejskim.

– Przyszłość sektora rolnego i obszarów wiejskich ma kluczowe znaczenie dla Unii Europejskiej i źródeł utrzymania dziesiątek milionów ludzi, którzy tam mieszkają. Nie możemy zapominać, że to PiS i EKR są również odpowiedzialni za tę porażkę. Zaproponowali kandydata, nie zrobili nic, aby pomóc rolnikom poradzić sobie z wyzwaniami, przed którymi stoją, a fakt, że teraz odsuwają się od Wojciechowskiego, nie oznacza, że nie są za to odpowiedzialni – powiedział.


Timmermans - zapomniany negatywny bohater rolniczych protestów

Dodamy, że jednym z szybko zapomnianych w polskich mediach bohaterów protestów rolniczych w UE jest były członek KE Frans Timmermans. To również jego kukły kilka dni temu obwozili po Polsce rolnicy. Socjalista Timmermans był jednym z głównych architektów Zielonego Ładu, który – do momentu dużych rolniczych protestów – unijne gremia uważały za bezalternatywny ekologiczny projekt dla krajów członkowskich i poszczególnych sektorów gospodarki. To Timmermans był wiceprzewodniczącym wykonawczym odpowiedzialnym za Europejski Zielony Ład.

Były wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans zrezygnował w sierpniu ubiegłego roku z funkcji holenderskiego komisarza i w konsekwencji wiceszefa KE, po tym jak zdecydował się powrócić do krajowej polityki. 

Timmermans został liderem listy zjednoczonej lewicy Partii Pracy (PvdA) oraz Zielonych (GroenLinks).

KW

 Źródło zdjęcia: Janusz Wojciechowski (L) i Manfred Weber (P). Fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka