Donald Tusk (L) i Emmanuel Macron (P). Fot. PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON / POOL
Donald Tusk (L) i Emmanuel Macron (P). Fot. PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON / POOL

Tusk pojechał do Macrona. Nowy rozdział w relacjach między Polską a Francją

Redakcja Redakcja Polityka zagraniczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 75
Trudno znaleźć w Europie bardziej proukraińskiego polityka niż ja i bardziej proukraiński naród niż polski, ale musimy także mieć na uwadze interesy bezpieczeństwa żywnościowego Polski i Europy - powiedział premier Donald Tusk w poniedziałek w Paryżu przed spotkaniem z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Tusk przybył w poniedziałek do Paryża na spotkanie z prezydentem Francji, rozmowy w Pałacu Elizejskim poprzedziła wspólna konferencja prasowa.

Tusk: Trudno znaleźć w Europie bardziej proukraińskiego polityka niż ja

– Będę szukał wspólnych rozwiązań z francuskimi przyjaciółmi, jeśli chodzi o bezpieczeństwo żywnościowe. Trudno znaleźć w Europie bardziej proukraińskiego polityka niż ja i trudno znaleźć w Europie bardziej proukraiński naród niż polski, ale musimy także mieć na uwadze interesy bezpieczeństwa żywnościowego Polski i Europy – powiedział szef polskiego rządu.

Premier Tusk podkreślił, że będzie chciał rozmawiać z Macronem o bezpieczeństwie polskich i francuskich rolników, które bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo obu krajów. Dodał, że jednym z tematów ma być też energetyka i "wielka szansa na wspólne projekty".

– Chciałbym, żebyśmy dzisiaj wysłali Europie i całemu zachodowi wspólny sygnał że jesteśmy gotowi do pełnej solidarności we wszystkich, nawet najtrudniejszych sytuacjach. Cieszę się, że także tutaj odnawiamy w jakimś sensie, znowu użyję słowa rewitalizacja - Trójkąt Weimarski – powiedział Tusk.

Premier podkreślił, że oba kraje muszą "wziąć na siebie naprawdę dużą odpowiedzialność i bardzo poważnie podjeść do kwestii odpowiedzialności za bezpieczeństwo i przyszłość Europy". – Wspólnie z Francją jesteśmy na to gotowi – zaznaczył.


Tusk: Filary naszego wspólnego bezpieczeństwa - energetyka, żywność i obronność

Trzy filary naszego wspólnego bezpieczeństwa to energetyka, żywność i obronność - mówił w poniedziałek w Paryżu premier Donald Tusk na wspólnej konferencji z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

Przebywający w poniedziałek w Paryżu szef polskiego rządu przypomniał maksymę z dzieła Alexandre'a Dumas: "Jeden za wszystkim, wszyscy za jednego".

– To są słowa i to jest idea, to jest filozofia, która legła u podstaw Unii Europejskiej i NATO. To są słowa, które dobrze ilustrują ideę solidarności, która stała się fundamentem nowoczesnej Europy i najważniejszą wartością współczesnej Polski, moich rodaków" - podkreślił Tusk. "A to oznacza potrzebę bardzo praktycznych i zdeterminowanych działań na rzecz wspólnoty europejskiej, na rzecz Polski, Francji, szczególnie w kontekście zagrożeń – zaznaczył.

Jak mówił polski premier, słowo "bezpieczeństwo" jest dziś słowem-kluczem.

Przypomniał, że minęło już 10 lat, kiedy odwiedził większość europejskich stolic z propozycją unii energetycznej, czyli planu bezpieczeństwa dla Unii Europejskiej. – Dzisiaj mogę tylko powiedzieć, że energetyka, żywność i obronność - to są te trzy filary naszego wspólnego bezpieczeństwo i bardzo bym chciał, żeby Francja i Polska dalej współpracowały w sposób niezwykle intensywny – podkreślił szef polskiego rządu.

– Mega plan dla bezpiecznej Europy, dla bezpieczeństwa europejskiego jest dzisiaj absolutnie potrzebny – oświadczył Tusk.

Szef polskiego rządu dziękował Francji za inicjatywy dotyczące zwiększenia obronności poprzez inwestycje w przemysł obronny, a także za zaangażowanie na rzecz Ukrainy.


Macron: Europa powinna być potęgą w zakresie bezpieczeństwa i obronności

Europa powinna być potęgą w zakresie bezpieczeństwa i obronności, komplementarną dla NATO - powiedział w poniedziałek prezydent Francji Emmanuel Macron przed spotkaniem z premierem Donaldem Tuskiem. Jak podkreślił, Francja i Polska przygotowują się do otwarcia nowego rozdziału w ich relacjach.

Macron powiedział na wspólnej konferencji z Tuskiem, że Francja i Polska przygotowują się do otwarcia nowego rozdziału w ich relacjach i przygotowania nowego traktatu dwustronnego, który zastąpi ten z 1991 roku.

– Ten traktat określi nowe ramy naszej współpracy we wszystkich dziedzinach: obronności, energii jądrowej, współpracy naukowej i kulturalnej. Te różne tematy znajdują się w sercu relacji francusko-polskich i w sektorach strategicznych dla przyszłości Europy –  podkreślił prezydent. Dlatego też, zaznaczył, to otwarcie we współpracy przyczyni się do zwiększenia suwerenności Europy.
Macron przekazał, że podczas rozmów z Tuskiem poruszą m.in. temat wsparcie dla Ukrainy. Przypomniał, że zbliża się druga rocznica rozpoczęcia pełnoskalowej rosyjskiej agresji na ten kraj.

–  Chciałbym tutaj przypomnieć o naszym niesłabnącym wsparciu dla Kijowa i narodu ukraińskiego oraz podkreślić zaangażowanie Polski. Od samego początku konfliktu, podczas prezydencji francuskiej i ostatnio na Radzie UE mówiliśmy o otwarciu negocjacji ws. przyjęcia i umocnienia przyszłości Europy w Ukrainie –  powiedział Macron.

– Powinniśmy kontynuować ten wysiłek, szczególnie w zakresie obronności –  zaznaczył.

Jak dodał, kwestia bezpieczeństwa i obronności w Europie jest związana z Ukrainą. Ocenił, że Polska i Francja "mają tu dużą rolę do odegrania". – Chciałbym tutaj podkreślić przede wszystkim współpracę operacyjną między naszymi armiami w ramach NATO, jak również UE i podkreślić wszystko, co robi Europa w celu dostarczenia sprzętu strategicznego dla Ukrainy. Wysoki przedstawiciel UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa przygotowujepropozycje w tym kierunku –  dodał. Macron wskazał, że to pozwoli na zwiększenie produkcji uzbrojenia w Europie.

– Europa powinna być potęgą w zakresie bezpieczeństwa i obronności, komplementarną dla NATO i głównym filarem aliansu Sojuszu Północnoatlantyckiego – podkreślił prezydent Francji.

Macron: Nasze kraje w największym stopniu rozwijają programy budowy elektrowni jądrowych w Europie

Współpraca między Polską i Francją jest również siłą napędową w zakresie energii jądrowej, nasze kraje w największym stopniu rozwijają programy budowy elektrowni jądrowych w Europie - powiedział w Paryżu prezydent Francji Emmanuel Macron na konferencji z premierem Donaldem Tuskiem.

Szef polskiego rządu przybył w poniedziałek do Paryża na spotkanie z prezydentem Francji; rozmowy w Pałacu Elizejskim poprzedziła wspólna konferencja obu polityków.

Macron podkreślił, że "współpraca między Polską i Francją jest również siłą napędową w zakresie energii jądrowej". – Nasze dwa kraje, są krajami, które w największym stopniu rozwijają programy budowy elektrowni jądrowych w Europie. Powinniśmy działać na rzecz wzmocnienia naszego bezpieczeństwa energetycznego i w celu osiągnięcia zerowego śladu węglowego w 2050 roku –  powiedział prezydent Francji.

Dodał, że z Tuskiem będzie także rozmawiał nt. kierunków strategicznych, jakie chcieliby nadać UE. – Mamy bardzo wiele tematów, które znajdują się w sercu naszych relacji dwustronnych. Polska będzie pracowała nad tymi wszystkimi tematami, przygotowując polską prezydencję w Radzie Unii Europejskiej w 2025 roku i Polska może liczyć na nasze wsparcie w tym zakresie – zadeklarował Macron.

Polska obejmie prezydencję w Radzie Unii Europejskiej 1 stycznia 2025 roku.

– Chciałem jeszcze raz podkreślić nasze uczucia przyjaźni i wielką radość, że jest pan dzisiaj z nami i reprezentuje pan partnera europejskiego w celu stawienia czoła wielkim wyzwaniom, które na nas czekają – powiedział Macron, zwracając się do polskiego premiera.


Tusk we Francji i w Niemczech

Premier Donald Tusk przybył w poniedziałek do Paryża na spotkanie z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Później tego samego dnia szef polskiego rządu spotka się w Berlinie z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.

Tusk będzie rozmawiał z Macronem w Pałacu Elizejskim; obaj przywódcy mają przewodniczyć spotkaniu delegacji, a także odbędą rozmowę w cztery oczy.

Po południu Tusk poleci z Paryża do Berlina, gdzie w Urzędzie Kanclerskim spotka się z kanclerzem Scholzem; tutaj również w planach jest osobiste spotkanie przywódców oraz rozmowy delegacji.

Paryż i Berlin to jedne z pierwszych stolic, jakie odwiedzi Tusk od momentu objęcia urzędu. Do tej pory, od zaprzysiężenia w grudniu na premiera, wziął udział w posiedzeniu Rady Europejskiej w Brukseli, w styczniu natomiast złożył wizytę w Kijowie, gdzie m.in. spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Również w poniedziałek z wizytą do Paryża udaje się szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski, który spotka się z ministrami spraw zagranicznych Francji i Niemiec, Stephanem Sejourne i Annaleną Baerbock.

KW

Źródło zdjęcia: Donald Tusk (L) i Emmanuel Macron (P). Fot. PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON / POOL

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka