na zdjęciu: kobieta w ciąży. fot. Amina Filkins/Pexels
na zdjęciu: kobieta w ciąży. fot. Amina Filkins/Pexels

Kobiety w ciąży powinny unikać tych produktów jak ognia. Jedna substancja bardzo szkodliwa

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 3
Kobiety w ciąży powinny unikać wysokoprzetworzonej żywności ze względu na bardzo szkodliwe substancje. A takiej żywności jest w sprzedaży coraz więcej. Badacze wzywają producentów i ustawodawców, aby oferowali zamienniki, które będą mniej szkodliwe.

Ftalany niezwykle szkodliwe dla kobiet w ciąży 

Spożywanie fast foodów i żywności wysoko przetworzonej wiąże się wyższym poziomem ftalanów u ciężarnych kobiet. Substancje te przenikają przez łożysko, zwiększając ryzyko niskiej masy urodzeniowej, przedwczesnego porodu i niepłodności.

Ftalany to grupa substancji chemicznych, o których często się mówi w kontekście tego, że mogą przenikać z plastikowych opakowań czy jednorazowych rękawic do żywności, a wraz z nią do organizmu. Wcześniejsze badania dowiodły, że wyższe narażenie na ftalany może skutkować zwiększonym ryzykiem chorób przewlekłych (w tym cukrzycy i otyłości), zaburzeniami płodności czy przedwczesnymi zgonami.

Udowodniono także, że związki te spożywane w czasie ciąży mogą przedostawać się przez łożysko do krwioobiegu płodu. Na rozwijający się organizm wpływają zaś jeszcze silniej niż na osoby dorosłe: powodując stres oksydacyjny i kaskadę zapalną u płodu mogą przyczyniać się do niskiej masy urodzeniowej, porodu przedwczesnego, nieprawidłowości w rozwoju psychicznym (autyzm, ADHD) i zaburzeń w rozwoju reprodukcyjnym.

Teraz, dzięki badaniu naukowców z University of Washington, opublikowanym w czasopiśmie „Environmental International”, okazało się, kobiety w ciąży spożywające żywność ultraprzetworzoną są dużo bardziej narażone na ftalany niż panie odżywiające się w bardziej racjonalny sposób. Analizą objęto kobiety w ciąży z Memphis w stanie Tennessee, od których w drugim trymestrze ciąży pobierano próbki moczu w celu oznaczenia w nich stężenia ftalanów. Określano i klasyfikowano także dietę uczestniczek. Okazało się, że żywność ultraprzetworzona stanowiła od 10 do 60 proc. ich pokarmów, co daje średnią 38,6 proc.

Następnie wyliczono, że każde kolejne 10 proc. więcej fast foodów w diecie wiązało się z wyższym o 13 proc. stężeniem ftalanu di(2-etyloheksylu) (jednego z najpowszechniejszych i najbardziej szkodliwych związków z tej grupy) w moczu kobiet.

Żywność ultraprzetworzona, którą najczęściej spożywały ciężarne panie, stanowiły przede wszystkim pokarmy oparte na rafinowanych olejach, cukrze i skrobi, wzbogacone środkami chemicznymi i konserwantami, czyli np. pakowane mieszanki ciast, paczkowane frytki, bułki hamburgerowe i słodzone napoje bezalkoholowe.

- Ale to nie pierwotne składniki żywność odpowiadają za zwiększone poziomy ftalanów w gotowych produktach, a raczej kontakt z tworzywami sztucznymi, których cząsteczki z czasie obróbki do tejże żywności przenikają. Chodzi głównie o rękawice noszone przez pracowników zakładów spożywczych oraz sprzęty i narzędzia do przechowywania, przygotowywania i serwowania jedzenia. Dlatego źródłem ftalanów mogą być zarówno mrożone, jak i świeże składniki - tłumaczy dr Brennan Baker, główna autorka badania.

Badanie jej zespołu jest pierwszym, które nie tylko zidentyfikowało ultraprzetworzoną żywność jako poważne źródło ftalanów w organizmach ciężarnych kobiet, ale także przeanalizowało związek między narażeniem na te substancje a problemami społeczno-ekonomicznymi przyszłych matek.

- Wyniki pokazały, że częściej na szkodliwe związki narażone są panie w trudnej sytuacji finansowej, z niższym wykształceniem oraz żyjące w miejscach o utrudnionym dostępnie do świeżej i zdrowszej żywności. Nie obwiniamy osób w ciąży. Za to wzywamy producentów i ustawodawców, aby oferowali zamienniki, które będą mniej szkodliwe - apeluje badaczka.

Czego powinny unikać w diecie kobiety w ciąży

Autorzy publikacji twierdzą, że, aby ograniczyć problem zanieczyszczenia ftalanami, potrzebne są nowe przepisy i regulacje dotyczące składu opakowań do żywności, a nawet odzieży ochronnej używanej w zakładach przetwórstwa spożywczego. Mają też rady dla ciężarnych. Powinny w miarę możliwości unikać ultraprzetworzonej żywności, za to wybierać owoce, warzywa i chude mięso. Pomocne będzie w tym czytanie etykiet. Radzą wybierać produkty z mniejszą liczbą składników na etykiecie i upewnijcie się, że znacie i rozumiecie wszystkie składniki. Dotyczy to nawet tzw. zdrowej żywności, czyli np. batonów śniadaniowych. Warto sprawdzać, czy są słodzone np. daktylami czy może zawierają całą „litanię” tłuszczów i cukrów.

na zdjęciu: kobieta w ciąży. fot. Amina Filkins/Pexels

TW

Czytaj dalej:


Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości