Konkurs na prezesa Orlenu. Wyszczególniono warunki, jest dwóch faworytów

Redakcja Redakcja Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 52
Orlen ogłosił konkurs na kluczowe stanowiska w zarządzie. Zgłoszenia z CV na prezesa i wiceprezesów będą rozpatrywane do 1 marca. "Puls Biznesu" potwierdza natomiast informacje, które wcześniej podawał Salon24 - faworytem do objęcia schedy po Danielu Obajtku jest Krzysztof Zamasz. Drugim okazuje się Ireneusz Fąfara.

Rada Nadzorcza Orlenu ogłosiła, że poszukuje prezesa, wiceprezesa ds. finansowych oraz wiceprezesa ds. strategii i zrównoważonego rozwoju, a także sześciu członków zarządu – ds. upstream, energetyki i transformacji energetycznej, sprzedaży detalicznej, ds. korporacyjnych, ds. handlu hurtowego i logistyki oraz ds. produkcji. 


Warunki dla kandydatów w konkursie 

Kandydaci muszą posiadać wyższe wykształcenie, wykazać się co najmniej 5-letnim okresem zatrudnienia na podstawie m.in. umowy o pracę czy wyboru ewentualnie wykonywania działalności gospodarczej, a także mieć do najmniej 3-letni okres doświadczenia na stanowiskach kierowniczych.

Zgłoszenia należy złożyć do 1 marca 2024 r. do godziny 15 (decydująca jest data wpływu dokumentów do spółki), zaś rozmowy z wybranymi kandydatami mają zostać przeprowadzone w dniach 11-15 marca. Od 5 lutego prezesem Orlenu nie jest już Daniel Obajtek, który wcześniej oddał się do dyspozycji rady nadzorczej. Rezygnację z funkcji członka zarządu złożyli również Patrycja Klarecka, Jan Szewczak, Armen Artwich i Roman Róg.

Od 7 lutego zarząd płockiego koncernu pracuje w składzie: Witold Literacki (p.o. prezesa zarządu); delegowani czasowo do wykonywania czynności członków zarządu członkowie rady nadzorczej. 

W Salonie24 pod koniec stycznia podawaliśmy, że pod uwagę brany jest prezes Enei Krzysztof Zamasz. Menadżer ma tylko jedną wadę z punktu widzenia rządzących. "Zamasz, mimo że jest liderem w wyścigu do fotela prezesa Orlenu, ma jednak małe rysy na życiorysie. – Jeszcze rok temu nikt by na to nie zawracał uwagi. Ale trochę nam się mapa polityczna pozmieniała - mówi obrazowo nasz rozmówca. Chodzi o to, że Zamasz związany jest z dwoma prezydentami – Jackiem Sutrykiem i Rafałem Trzaskowskim. I właśnie ta pierwsza znajomość może być przeszkodą, która zablokuje mu drogę do fotelu prezesa Orlenu. Platforma w tegorocznych wyborach samorządowych chce wystawić własnego kandydata na prezydenta Wrocławia, którym ma być Michał Jaros. – Wspieranie ludzi związanych z Sutrykiem nikomu nie jest na rękę – mówi informator Salonu24" - pisaliśmy.  


Dwóch faworytów w konkursie

"Puls Biznesu" potwierdza, że w grze o Orlen są Zamasz i Ireneusz Fąfara, były prezes litewskiego oddziału koncernu. "Źródła "Pulsu Biznesu" wskazują, że Krzysztof Zamasz jest kandydatem proponowanym przez ministra aktywów Borysa Budkę, natomiast Ireneusz Fąfara ma wsparcie Trzeciej Drogi, czyli koalicji Polska 2050 Szymona Hołowni i PSL, współtworzącej rząd. Menedżer, który przegra rywalizację o Orlen, będzie - jak wskazują rozmówcy PB - brany pod uwagę w rekrutacji na stanowiskach w innych spółkach" - informuje gazeta. 


Fot. Stacja Orlenu, zdjęcie archiwalne

GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka