PAP/EPA
PAP/EPA

"Poważne zagrożenie" dla bezpieczeństwa narodowego. Co grozi Ameryce?

Redakcja Redakcja USA Obserwuj temat Obserwuj notkę 80
Mike Turner, szef komisji wywiadu w Izbie Reprezentantów, wyjawił w środę, że komisja udostępniła wszystkim członkom Kongresu informację o "poważnym zagrożeniu dla bezpieczeństwa narodowego". Turner nie doprecyzował, o jakim zagrożeniu mówił. Ma ono być natomiast powiązane z Rosją.

Szef komisji wywiadu wezwał Bidena do odtajnienia informacji

Szef komisji wywiadu wezwał natomiast prezydenta Joe Bidena, by odtajnił "wszystkie informacje związane z tym zagrożeniem, tak aby Kongres, administracja i nasi sojusznicy mogli otwarcie rozmawiać o działaniach, które należy podjąć w odpowiedzi na zagrożenie".

Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan poinformował, że w czwartek spotka się z Turnerem i innymi kongresmenami, zajmującymi się kwestiami bezpieczeństwa i obrony. Wyraził zdziwienie tym, że Turner wypowiedział się publicznie przed tym zaplanowanym spotkaniem.


Media ostrzegają. "To poważna sprawa"

Do sprawy odnieśli się dziennikarze z amerykańskich mediów. Z ich informacji wynika, że faktycznie istnieje ryzyko, które może zagrozić bezpieczeństwu USA.

"To poważna sprawa, która może doprowadzić do destabilizacji sytuacji i zagrożenia bezpieczeństwa narodowego" - stwierdziło źródło stacji NBC News, zbliżone do demokratów.

"Informator określił to jako 'potencjalne zagrożenie zagraniczne, ale nie powiedział, skąd pochodzi zagrożenie" - doprecyzował dziennikarz stacji NBC Scott Wong. 

"W rzeczywistości jest to wysoce niepokojący i destabilizujący rosyjski potencjał, o którym niedawno dowiedzieliśmy się" - cytuje swojego informatora CNN. Komisja Wywiadu Izby Reprezentantów głosowała 13 lutego za udostępnieniem niektórych informacji uprawnionym politykom do wglądu - członkowie mają czas na zapoznanie się z nimi od dziś do piątku.


MB

Fot. Kongres USA. Źródło: PAP/EPA

Czytaj dalej:


Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka