ABW. Fot. PAP/Mateusz Marek
ABW. Fot. PAP/Mateusz Marek

ABW zatrzymała rosyjskiego szpiega. Planował akty terrorystyczne w wielkim mieście

Redakcja Redakcja Bezpieczeństwo Narodowe Obserwuj temat Obserwuj notkę 72
Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali mężczyznę działającego na zlecenie rosyjskich służb wywiadowczych - poinformował departament bezpieczeństwa narodowego KPRM na stronach internetowych. Trafił na trzy miesiące do aresztu.

Ukrainiec działał na zlecenie rosyjskich służb wywiadowczych

Z czwartkowej informacji wynika, że do zatrzymania obywatela Ukrainy doszło 31 stycznia we Wrocławiu. Mężczyzna miał działać w zorganizowanej grupie przestępczej i na zlecenie rosyjskich służb wywiadowczych czynić przygotowania do podjęcia działań dywersyjnych i sabotażowych.

Miały one polegać szczególnie na podpaleniu obiektów na terenie Wrocławia - podał departament w komunikacie.

„ABW weszła w posiadanie informacji, że obywatel Ukrainy, działając na zlecenie rosyjskich służb specjalnych planuje podjęcie na terytorium Polski działań zmierzających do podpalenia obiektów na terenie miasta Wrocławia, które znajdują się w bliskiej odległości od elementów infrastruktury o znaczeniu strategicznym” - podał departament KPRM w czwartkowej informacji.


Polscy funkcjonariusze ujawnili dowody planowanego przestępstwa 

Zatrzymania dokonali funkcjonariusze z wrocławskiego wydziału zamiejscowego delegatury ABW w Poznaniu. Podczas zatrzymania przeszukali mężczyznę i należący do niego bagaż i ujawnili dowody planowanego przestępstwa - wskazał departament.

W wyniku podjętego śledztwa zatrzymanemu przez ABW przedstawiono zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze międzynarodowym, a także zarzut planowania działań o charakterze dywersyjnym i sabotażowym na terenie Polski na zlecenie rosyjskich służb specjalnych.

Za takie przestępstwa grozi do 12 lat więzienia.


Sprawa rozwija się

Z informacji wynika, że śledztwo ABW nadzoruje wrocławski dolnośląski wydział zamiejscowy departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji. Na wniosek prokuratury Sąd Rejonowy dla Wrocławia–Śródmieścia zdecydował o trzymiesięcznym areszcie wobec mężczyzny.

Według śledczych sprawa rozwija się.

KW

Źródło zdjęcia: ABW. Fot. PAP/Mateusz Marek

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo