Wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Fot. PAP/MON
Wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Fot. PAP/MON

W Polsce powstanie centrum szkolenia NATO-Ukraina. Szef MON potwierdza

Redakcja Redakcja NATO Obserwuj temat Obserwuj notkę 12
Polska jest jednym z liderów państw NATO jeśli chodzi o wydatki na obronę - powiedział w czwartek w kwaterze głównej Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli wicepremier RP Władysław Kosiniak-Kamysz po spotkaniu ministrów obrony NATO. Szef MON przekazał, że w Bydgoszczy powstaje centrum edukacji, analiz i szkolenia NATO-Ukraina.

Kosiniak-Kamysz: Polska jest jednym z liderów państw NATO jeśli chodzi o wydatki na obronę

Polska jest jednym z liderów państw NATO jeśli chodzi o wydatki na obronę - powiedział w czwartek w kwaterze głównej Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli wicepremier RP Władysław Kosiniak-Kamysz po spotkaniu ministrów obrony NATO. Szef MON przekazał, że w Bydgoszczy powstaje centrum edukacji, analiz i szkolenia NATO-Ukraina.

– Polska jest jednym z liderów państw NATO. Podczas swojego wystąpienia podkreśliłem wydatki Polski na zbrojenia, na armię, na obronę narodową. Spośród państw NATO wydajemy najwięcej w stosunku do naszej gospodarki - to jest 4,23 proc. PKB. (...) W tym ponad 50 proc. idzie na modernizację armii. Pokazujemy i dajemy dobry przykład – podkreślił szef polskiego resortu obrony.

– Zresztą, państwa wschodniej flanki NATO zdają ten egzamin i wszystkie wydają powyżej 2 proc. PKB – dodał Kosiniak-Kamysz.


"Musimy mieć najlepsze uzbrojenie"

Mówiąc o zdolnościach produkcyjnych europejskiego przemysłu zbrojeniowego, przyznał jednocześnie, że Europa nie jest „w takim stanie, który daje nam możliwość patrzenia spokojnie w przyszłość”.

– Musimy robić wszystko, żeby dziś, jutro i pojutrze - nie za 10, nie za 20 lat - mieć najlepsze uzbrojenie. Musimy robić wszystko, żeby zwiększyć możliwości produkcyjne. Europa musi się obudzić, musi się obudzić przemysł europejski. Musimy przesunąć środki europejskie na przemysł zbrojeniowy. Bez tego nie będzie bezpieczeństwa a Europie – zaznaczył polski minister.

Proszony o opinię na temat sugestii szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, że należy utworzyć stanowisko komisarza unijnego ds. obronności, stwierdził, że wzmocnienie spraw obronności w ramach Unii Europejskiej jest jak najbardziej słuszne.

– Nigdy w historii UE sprawy bezpieczeństwa nie były tak ważne jak teraz. Jestem zwolennikiem tego, by znakomitą część środków z funduszy europejskich - od funduszy spójności, przez krajowe programy odbudowy - przeznaczyć na działania przemysłu obronnego, wsparcia funkcjonowania tej części gospodarki – powtórzył Władysław Kosiniak-Kamysz.

Dopytywany, czy Radosław Sikorski - obecny szef dyplomacji RP - miałby szansę na objęcie ewentualnego nowego stanowiska w KE, odparł: „(Radosław Sikorski – red.) ma wszelkie predyspozycje, żeby być jednym z najważniejszych polityków w Europie, czy na świecie i pełnić jedne z najważniejszych funkcji w Europie, czy na świecie”.


W Bydgoszczy powstaje centrum edukacji, analiz i szkolenia NATO-Ukraina

Podczas rozmowy z dziennikarzami Kosiniak-Kamysz poinformował też, że w Bydgoszczy powstaje centrum edukacji, analiz i szkolenia NATO-Ukraina. – Decyzja zapadła na dzisiejszym posiedzeniu ministrów obrony państw NATO. Mamy pełną zgodę. Rozpoczynamy tworzenie tego centrum – zadeklarował szef polskiego MON, odnotowując, że centrum będzie zajmować się zbieraniem „doświadczeń płynących z wojny na Ukrainie” i dawaniem wsparcia dla walczącego kraju.

Pytany, czy podczas spotkania ministrów obrony była poruszana kwestia niedawnej wypowiedzi Donalda Trumpa, który zagroził, że gdy ponownie zostanie prezydentem USA nie będzie chronił przed potencjalną rosyjską agresją krajów NATO, które nie wypełniają swoich zobowiązań finansowych wobec Sojuszu, zaznaczył, że NATO jest sojuszem państw, które zawsze szanuje wyniki demokratycznych wyborów.

– I tak będzie zawsze. To Amerykanie zdecydują, kto będzie ich prezydentem. Niezależnie od tego, stoimy na jednym, wspólnym stanowisku: zasada NATO, „jeden za wszystkich, wszyscy za jednego” jest zasadą nadrzędną. (...) Wierzę się, że emocje kampanijne nie przełożą się na działania już po kampanii – skonkludował Władysław Kosiniak-Kamysz.

Stoltenberg: Centrum w Bydgoszczy umożliwi Ukrainie dzielenie się wnioskami wyciągniętymi z wojny z Rosją

Na konferencji po spotkaniu ministrów obrony NATO szef Sojuszu Jens Stoltenberg powiedział, że łącznie sojusznicy NATO odpowiadają za 99 proc. całej pomocy wojskowej dla Ukrainy. – Od czasu inwazji Rosji Stany Zjednoczone zapewniły Ukrainie około 75 miliardów dolarów w postaci pomocy wojskowej, finansowej i humanitarnej. Inni sojusznicy i partnerzy NATO przekazali ponad 100 miliardów dolarów amerykańskich. Zatem nasze wsparcie jest przykładem prawdziwego transatlantyckiego podziału obciążeń – podkreślił.

Stoltenberg poruszył też sprawę utworzeniu nowego Wspólnego Centrum Analiz, Szkoleń i Edukacji NATO-Ukraina w Bydgoszczy w Polsce.

– Umożliwi ono Ukrainie dzielenie się wnioskami wyciągniętymi z wojny z Rosją. Stworzy także strukturę, w której siły ukraińskie będą mogły uczyć się i szkolić wraz ze swoimi sojuszniczymi odpowiednikami. Będziemy nadal stać po stronie Ukrainy, dla bezpieczeństwa Ukrainy i naszego – powiedział szef NATO.

KW

Źródło zdjęcia: Wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Fot. PAP/MON

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka