fot. PAP/Piotr Nowak
fot. PAP/Piotr Nowak

Sienkiewicz o TV Republika "Instytucja złodziei". Sakiewicz idzie do sądu

Redakcja Redakcja Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 30
Tomasz Sakiewicz, szef TV Republika, zapowiada proces karny i cywilny przeciwko Bartłomiejowi Sienkiewiczowi. Chodzi o słowa ministra kultury wypowiedziane podczas konferencji prasowej pod adresem stacji.

Konferencja Bartłomieja Sienkiewicza. Miał uwagę do TV Republika

W czwartek w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbyła się pierwsza konferencja prasowa z udziałem kierownictwa resortu. Jak podkreślił minister Sienkiewicz, "narosło wiele wątpliwości w okresie 'bezkrólewia' między wyborami 15 października a 13 grudnia 2023 r., które wymagają wyjaśnienia i zbadania". Chodzi o czas, kiedy rządził dwutygodniowy gabinet Morawieckiego. Zdaniem ministra kultury, wydatkowano wtedy olbrzymie kwoty w bardzo przyspieszonym tempie.

Przed pytaniami dziennikarzy szef resortu wygłosił krótkie oświadczenie pod adresem TV Republika.


- Mam jedną uwagę czysto porządkową. Ostatnio powstało trochę kontrowersji wokół udziału pracowników Telewizji Republika w konferencjach ministerialnych. Chciałbym wyjaśnić sprawę - Telewizja Republika korzystała ze sprzętu, pomieszczeń, studiów oraz znaków towarowych telewizji publicznej w sposób nielegalny w czasie gdy posłowie PiS i dawne władze TVP siłowo zajmowały gmachy należące do TVP - powiedział Sienkiewicz.

Chodziło o sytuację, kiedy dziennikarze nie zostali wpuszczeni do gmachu MKiDN podczas konferencji poniedziałkowej konferencji szefa resortu Bartłomieja Sienkiewicza poświęconej decyzjom sądów dotyczących likwidacji TVP i Polskiego Radia.

Minister o telewizji Sakiewicza: Instytucja złodziei

- W tej sprawie są wystosowane przedsądowe roszczenia i co tu dużo mówić - póki nie będę miał pewności, że ta instytucja to instytucja dziennikarska, a nie instytucja złodziei, nie widzę żadnego powodu, żeby zapraszać przedstawicieli tego medium na moje konferencje. Sprawa wyjaśni się sądownie, będziemy mieć jasność i wtedy zapraszam. Dopóki nie zostanie wyjaśniona to nie wiem, czy mam do czynienia z przeciwnikiem procesowym czy dziennikarzem lub instytucją medialną - kontynuował minister.

Na te słowa natychmiast zareagował szef TV Republika Tomasz Sakiewicz. Zapowiedział on kroki prawne wobec szefa MKiDN i oskarżył go o walkę z wolnością słowa. Stanowczo odpowiedział też na stawiane stacji zarzuty.


Sakiewicz zapowiada pozew karny i cywilny

"W związku z wypowiedzią ministra Bartłomieja Sienkiewicza zarzucającego nam nielegalne przywłaszczenie mienia TVP oświadczamy: nigdy nielegalnie nie korzystaliśmy z mienia TVP. W budynku TVP info przebywaliśmy wyłącznie na zaproszenie kierownictwa tej instytucji, nie korzystaliśmy z ich sprzętu, wręcz przeciwne nawet użyczyliśmy dziennikarzom TVP nasz sprzęt. Nie korzystamy z żadnych znaków towarowych należących do TVP"- napisał Sakiewicz.

"Wypowiedz podpułkownika Sienkiewicza jest pomówieniem naszej stacji i dlatego występujemy z procesem karnym o zniesławienie i cywilnym o zadośćuczynienie jakie ta szkodliwa wypowiedź wywołuje. Retoryka i działania stosowana wobec naszej stacji przypomina metody, jakie używano w stanie wojennym wobec niezależnych od komunistów mediów. Po ataku na media publiczne mamy kolejną odsłonę walki z wolnym słowem w Polsce" - dodał szef TV Republika.

ja

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura